Przyczyn takiego stanu specjaliści wskazują kilka. Głównymi są słodkie napoje i niezdrowe przekąski pomiędzy posiłkami. Krytykowana jest również opieka stomatologiczna, a dokładnie przeglądy stomatologiczne, które wykonywane są nieprawidłowo.

O ile dieta jest sumieniem dzieci i ich rodziców, rewolucyjne zmiany czekają system opieki stomatologicznej.

Już teraz w 95 proc. gabinetów, które świadczą usługi w ramach NHS, realizowany jest testowy program. Pacjenci nim objęci mogą spodziewać się dokładniejszej kontroli stanu uzębienia. Dentyści operują trzystopniową skalą oceny zdrowia zębów. Pacjenci z największymi problemami mają przyznawany status czerwony, z przeciętnymi bursztynowy, a zdrowi zielony.

Wstępne wyniki opublikowane przez The Mail on Sunday pokazują, że 18 proc. przebadanych dzieci (do 18 roku życia) otrzymało status czerwony. Zielonych pacjentów jest 55 procent.

Wnikliwsze przeglądy stomatologiczne ma wspierać system motywacyjny dla lekarzy. Brytyjski rząd szykuje premię dla dentystów, którzy zamiast skupić się na szybkim leczeniu i częstych ekstrakcjach, będą zdeterminowani w walce o maksymalne zachowanie zębów.