PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wideo z ekstrakcji ósemki. Czy pomaga na strach przez zabiegiem?

Autor: nieck • Źródło: J. Maxillofac. Surg./infoDENT24.pl
23-11-2022, 16:47
Wideo z ekstrakcji ósemki. Czy pomaga na strach przez zabiegiem? Film z ekstrakcji zęba nie obniża lęku pacjenta przed zabiegiem Fot. AdobeStock
Niektórzy pacjenci przez zabiegiem chirurgicznym poszukują w Internecie filmów pokazujących przebieg czekającej ich operacji. Czy takie wideo  sprawi, że poczują się lepiej i będą się mniej obawiać zabiegu? Wyniki badania naukowego.
  • Ekstrakcja zębów zwykle budzi u pacjentów najwięcej negatywnych emocji. Jak skutecznie obniżyć ich lęk przed tym  zabiegiem?
  • Pokazywanie filmu z nagraniem z zabiegu, mimo że przedstawia on korzyści płynące z takiego rozwiązania, nie zawsze spełnia swoją rolę.
  • Co trzeci pacjent jest po nim jeszcze bardziej przestraszony, tym co go   czeka w gabinecie chirurga stomatologicznego

Strach przed ekstrakcją. Szczególnie duży przed ekstrakcją ósemek

Wydaje się, że bezpośrednia rozmowa, odpowiedni kontakt chirurga stomatologa z pacjentem mają największy wpływ na łagodzenie strachu. Do takich wniosków prowadzi przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych eksperyment. 

W tamtejszych klinikach stomatologicznych pacjenci, których czeka zabieg usuwania trzecich zębów zatrzymanych, są często proszeni o obejrzenie krótkiego filmu, który przybliża  związane z nim korzyści i zagrożenia.  Daniel Laskin ze School of Dentistry, Virginia Commonwealth University przeprowadził badanie, sprawdzające w jaki sposób takie wideo wpływa na poziom lęku przed operacją.

W badaniu wzięło udział 100 pacjentów w wieku 18 - 35 lat, którzy mieli zaplanowany zabieg usuwania ósemek. Wszyscy zostali poproszeni o wypełnienie formularza oceniającego ich lęk przed i po obejrzeniu informacyjnego wideo. Swój stan mogli oceniać w skali 4-stopniowej:   jako spokojny, lekko niespokojny, umiarkowanie niespokojny lub bardzo niespokojny.

Wyniki badania opublikował  Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Ekstrakcja zęba na filmie. Nie uspokaja

Okazuje się że po obejrzeniu filmu:

  • 31 proc. pacjentów uznało, że boi się zabiegu bardziej 
  • 12 proc. z większym spokojem czekało na ekstrakcje
  • 57 proc. stwierdziła, że nie widzi różnicy w swoim stanie emocjonalnym

Niestety oglądanie wideo pokazującego ekstrakcję zębów mądrości zwiększyło albo w najlepszym wypadku nie zmieniło poziomu odczuwanego  lęku przed czekającym pacjenta zabiegiem chirurgicznym.

- Ważne, by film był uzupełniony pozytywnym słownym i pisemnym komentarzem, w którym zostają podkreślone takie aspekty jak  komfort pacjenta, bezpieczeństwo zabiegu i odpowiednia kontrola bólu, pisze Daniel Laskin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   zęby mądrości  

POLECAMY W SERWISACH