
- Ekstrakcja zębów zwykle budzi u pacjentów najwięcej negatywnych emocji. Jak skutecznie obniżyć ich lęk przed tym zabiegiem?
- Pokazywanie filmu z nagraniem z zabiegu, mimo że przedstawia on korzyści płynące z takiego rozwiązania, nie zawsze spełnia swoją rolę.
- Co trzeci pacjent jest po nim jeszcze bardziej przestraszony, tym co go czeka w gabinecie chirurga stomatologicznego
Strach przed ekstrakcją. Szczególnie duży przed ekstrakcją ósemek
Wydaje się, że bezpośrednia rozmowa, odpowiedni kontakt chirurga stomatologa z pacjentem mają największy wpływ na łagodzenie strachu. Do takich wniosków prowadzi przeprowadzony w Stanach Zjednoczonych eksperyment.
W tamtejszych klinikach stomatologicznych pacjenci, których czeka zabieg usuwania trzecich zębów zatrzymanych, są często proszeni o obejrzenie krótkiego filmu, który przybliża związane z nim korzyści i zagrożenia. Daniel Laskin ze School of Dentistry, Virginia Commonwealth University przeprowadził badanie, sprawdzające w jaki sposób takie wideo wpływa na poziom lęku przed operacją.
W badaniu wzięło udział 100 pacjentów w wieku 18 - 35 lat, którzy mieli zaplanowany zabieg usuwania ósemek. Wszyscy zostali poproszeni o wypełnienie formularza oceniającego ich lęk przed i po obejrzeniu informacyjnego wideo. Swój stan mogli oceniać w skali 4-stopniowej: jako spokojny, lekko niespokojny, umiarkowanie niespokojny lub bardzo niespokojny.
Wyniki badania opublikował Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.
Ekstrakcja zęba na filmie. Nie uspokaja
Okazuje się że po obejrzeniu filmu:
- 31 proc. pacjentów uznało, że boi się zabiegu bardziej
- 12 proc. z większym spokojem czekało na ekstrakcje
- 57 proc. stwierdziła, że nie widzi różnicy w swoim stanie emocjonalnym
Niestety oglądanie wideo pokazującego ekstrakcję zębów mądrości zwiększyło albo w najlepszym wypadku nie zmieniło poziomu odczuwanego lęku przed czekającym pacjenta zabiegiem chirurgicznym.
- Ważne, by film był uzupełniony pozytywnym słownym i pisemnym komentarzem, w którym zostają podkreślone takie aspekty jak komfort pacjenta, bezpieczeństwo zabiegu i odpowiednia kontrola bólu, pisze Daniel Laskin.
Komentarze