PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wakacje z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

16-07-2013, 00:01
Wakacje z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji (fot. M.Czaban/UMB)
Wakacje z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji (fot. M.Czaban/UMB)
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku zaprasza do skorzystania z wakacyjnej oferty edukacyjnej. W trakcie najbliższych miesięcy zorganizowane grupy zwiedzających mogą poznać m.in. tajemnice starych gabinetów stomatologicznych. 

Muzeum, choć to poważna instytucja, stać puste nie lubi. W przypadku Muzeum Historii Medycyny i Farmacji krzyki i piski maluchów oglądających archiwalne eksponaty medyczne (w rozsądnej dawce) nie są zabronione. Najbliższą okazją do zapoznania się z klimatem starego gabinetu stomatologicznego będzie 17 lipca. Podczas zajęć z cyklu "Tajniki medycyny" uczestnicy odwiedzą nie tylko pracownię dentystyczną, ale także gabinet okulistyczny, szpital polowy, czy pokój radiologiczny.

Więcej informacji  i zapisy można znaleźć tutaj

Muzeum jest placówką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, działającą w strukturze Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji. Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz wystawienniczą.W zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich można poznać tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuć zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku.

Wszystkie muzealia stanowią historyczne świadectwo funkcjonowania lecznictwa na obszarze dawnego pogranicza Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pochodzą ze szpitali, które wpisały się w historyczne karty województwa, m.in. z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Niezwykle cenne eksponaty stanowią pamiątki rodzinne, związane z działającymi na tym terenie lekarzami, stomatologami, aptekarzami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH