PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W sezonie przeziębień szczoteczka do wymiany częściej?

Autor: nieck • Źródło: en
17-01-2022, 07:59
W sezonie przeziębień szczoteczka do wymiany częściej? Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie są także na włosiu szczoteczki do zębów (fot. Unsplash)
Włosie szczoteczki do zębów średnio zamieszkuje ponad 10 mln bakterii oraz wirusów. Czy zatem w sezonie przeziębień należy wymieniać ją częściej niż co trzy miesiące?
  • W czasie choroby więcej patologicznych drobnoustrojów może przenosić się na szczoteczkę podczas czyszczenia zębów, 
  • Szczoteczkę do zębów  po przejściu infekcji można zdezynfekować, ale nie ma konieczności jej wymieniania.

Jama ustna jest zasiedlona przez bardzo różnorodne mikroorganizmy, także bakterie i wirusy. Kiedy ta sama szczoteczka do zębów używana jest przez dłuższy czas rośnie ryzyko, że będzie ona źródłem patologicznych mikrobów.

Szczególnie gdy jesteśmy chorzy więcej patologicznych drobnoustrojów może przenosić się na szczoteczkę podczas czyszczenia zębów, i co ważne w przypadku bakterii mogą się na niej namnażać.  Czy jeśli było się chorym, to trzeba wyrzucać dotychczasową szczoteczkę do zębów?

Warto zadbać, by szczoteczki do zębów nie stały w jednym kubku

W większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Wirus grypy  może przerwać na włosiu szczoteczki do zębów do trzech dni, co do koronawirusa to może ten okres być dłuższy,  ale nie ma konieczności pozbywania się szczoteczki po przejściu infekcji.

Nie ma powodów do obaw, o ile to są oczywiście "nasze własne" wirusy.  Natomiast szczoteczka do zębów może stać się źródłem choroby dla innych członków rodziny, jeśli szczoteczki stykają się włosiem we wspólnym pojemniku. Jeszcze gorzej, gdy osoby mieszkające razem używają jednej szczoteczki do zębów. Co niestety nie dla wszystkich jest złym pomysłem.

Kto chce mieć wspólną szczoteczkę do zębów

Według wyników brytyjskiej ankiety  mężczyźni (32 proc. uczestników) chętniej niż kobiety (20 proc.) dzielą się swoją szczoteczką do zębów. Ta mało higieniczna (a w zasadzie niehigieniczna) skłonność nieco mija z wiekiem, bo młode osoby zgłaszają częściej chęć mycia zębów jedną szczoteczką do spółki z kimś innym (55 proc.) niż ich rodzice (30 proc.) i dziadkowie (13 proc.).

Warto przestrzegać kilku zasad - po myciu zębów płukać włosie i rękojeść szczoteczki ciepłą wodą, a co jakiś czas możemy ją nawet zdezynfekować raz na tydzień wyparzając wrzątkiem lub płucząc środkiem dezynfekującym.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   szczoteczka do zębów   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH