Oregon jest pierwszym stanem na terenie Stanów Zjednoczonych, w którym dentysta może zaszczepić pacjenta dowolną dostępną szczepionką.

I chociaż większość pacjentów pewnie nie uda się do gabinetu stomatologicznego, by zostać zaszczepionym przeciwko odrze, polio, czy tężcowi, jednak dziekan wydziału stomatologicznego na Oregon Health & Science University School of Dentistry prof. Phillip Marucha, stwierdził w wywiadzie dla portalu staradvertiser.com, że w takim miejscu mogą otrzymywać szczepionkę bardziej powiązaną ze zdrowiem jamy ustnej, jak na przykład szczepionkę HPV chroniącą przed zakażeniem genitalnymi typami ludzkiego wirusa brodawczaka. Duży procent nowo diagnozowanych przypadków raka  jamy ustnej wiąże się właśnie z infekcją tym patogenem przenoszonym podczas kontaktów seksualnych.

Prof. Marucha podkreśla, że tego typu przepisy pozwalają dentystom nie tylko szczepić w swoim gabinecie, ale też lepiej edukować pacjentów na temat znaczenia szczepień przeciwko HPV.

Po raz pierwszy studenci stomatologii na Oregon Health & Science University będą się uczyć podawania szczsepionek w nowym roku akademickim.

Więcej: staradvertiser.com