PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W maseczce lekarz jest atrakcyjniejszy. Reguła z dowodem naukowym

Autor: nieck • Źródło: en
26-07-2022, 18:33
W maseczce lekarz jest atrakcyjniejszy. Reguła z dowodem naukowym Pandemia narzuciła obowiązek zakrywania twarzy. Zbadano skutki psychologiczne tego wymogu Fot. AdobeStock
Pandemia narzuciła obowiązek zakrywania twarzy, zwłaszcza wśród personelu medycznego. Ten wymóg stał się inspiracją dla ciekawego eksperymentu, który badał psychologiczne skutki noszenia maseczek.  Z jednej strony maseczki psują relacje międzyludzkie, ale mają też zaskakująco dobre strony. Dla każdej noszącej maseczkę osoby!
  • Maseczki są społecznie akceptowane i wręcz pożądane w czasie fali pandemii
  • Jednak poza ewidentnymi korzyściami zdrowotnymi niosą ze sobą pewne koszty, w postaci dyskomfortu czy problemów komunikacyjnych
  • Wg psychologów osoby, które noszą maseczki medyczne są uznawane za bardziej atrakcyjnie fizycznie 

Pozamedyczne skutki noszenia maseczki

Niezależnie od korzyści medycznych jakie daje stosowanie maseczek, ten środek ochrony przed infekcją pociąga też pewne koszty. Poza pewnym odczuwalnym dyskomfort, zaburza  także komunikację głosową, a nawet więcej, gdyż może stanowić barierę dla relacji społecznych. Do takich wniosków prowadzą dowody naukowe  wskazujące, że maseczki osłabiają rozpoznawanie emocji, a ta zdolność w codziennym życiu , oraz jasna komunikacja są podstawą do interakcji międzyludzkich.

 

Maseczki na twarz. Lekarze wyglądają w nich lepiej

Są jednak i psychologiczne plusy tego podstawowego środka ochrony indywidualnej. Wynikają one z podświadomości, która zawsze podsuwa pełen obraz twarzy przysłoniętej maseczką. Czyli "wymyśla" jak wygląda twarz w całości.  Tak można sądzić na podstawie badania nad zdolnościami poznawczymi do wypełniania luk w obrazach. A te sugerują, że mózg przewiduje, co  w jego ocenie znajduje się w takim miejscu, wykorzystując  inne dane pomagające w domalowaniu brakującej części obrazu.  

Do ciekawych wniosków prowadzi eksperyment niedawno przeprowadzony na School of Psychology, Cardiff University, w Wielkiej Brytanii. Podczas badania jego uczestniczkom  przedstawiono 40 zdjęć męskich twarzy (mało lub bardzo atrakcyjnych) w układzie en face przysłoniętych:

  • maseczką medyczną,
  • maseczką ze  zwykłej tkaniny,
  • książką
  • całkowicie odkrytych.

Zadaniem kobiet była ocena atrakcyjności prezentowanych im mężczyzn. Okazuje się, że  twarze bez jakiejkolwiek przesłony znalazły się na samym dole w rankingu atrakcyjności. Natomiast najlepiej odbierane były te w maseczkach medycznych, nieco gorzej, ale też bardzo dobrze twarze w maseczkach z płótna.

Czy nasza indywidualna ocena pokrywa się z tym wynikiem można sprawdzić oglądając zdjęcia z eksperymentu publikowane w Cognitive Research: Principles and Implications

Jak w maseczce to profesjonalista

Dr Michael B. Lewis, jeden z autorów badania sugeruje, że wyższa atrakcyjność męskiej twarzy w maseczce niż bez maseczki może wiązać się z faktem, że przy takiej osobie ludzie czują się bezpieczniej w czasie zagrożenia zakażeniem COVID-19. Ale też co nie mniej ważne maseczka jest dla nich oznaką odpowiedzialności i profesjonalizmu.

źródło: Cognitive Research: Principles and Implications

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   maseczki higieniczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH