Parodontoza to groźna choroba, która może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i ogólnego stanu zdrowia.

W Stanach Zjednoczonych ogólnokrajowy program edukacyjny na temat chorób przyzębia zainicjował w 2012 r. Institute for Advanced Laser Dentistry (ośrodek edukacyjno-badawczy typu non-profit). Jego głównym obszarem działania są szkolenia w zakresie zaawansowanej terapii laserowej w stomatologii.

Właśnie w lutym każdego roku prowadzona jest intensywna akcja edukująca społeczeństwo na temat chorób dziąseł i konsekwencji braku ich leczenia.

- Nie mów swoim pacjentom o chorobie dziąseł. Nie mów o utracie zębów. Powiedz im, że tracą żuchwę, radzi dentystom amerykański ekspert w dziedzinie periodontologii Samuel Low, który uważa, że należy wzmocnić sposób  przekazywania informacji na temat parodontozy.

Może to dobry pomysł, by o chorobach przyzębia mówić nie tylko z okazji Dnia Zdrowych Dziąseł. który obchodzony jest 12 maja każdego roku, ale przez okrągły miesiąc.

Ma to sens biorąc pod uwagę, że zdrowe przyzębie ma zaledwie 1,6 proc. Polaków w wieku 35-44 lat, i 0,6 proc. w wieku 65-74 lat.