PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W dużych miastach ludziom zęby psują się bardziej niż w małych?

en
16-12-2020, 07:54
W dużych miastach ludziom zęby psują się bardziej niż w małych? Skutki zmian w diecie wywołanych izolacją w czasie pandemii, to większe problemy z zębami (fot. pixabay)
Dentyści w wielkich amerykańskich miastach będą mieć więcej pacjentów z problemami stomatologicznymi będącymi skutkiem złego trybu życia. Wiadomo nawet w których miastach.

Powszechnym lekiem na stres i izolację związane z pandemią COVID-19 jest zwiększone palenie papierosów, pijcie alkoholu i nadmierne objadanie się. Według najnowszych danych najwięcej zdrowotnych problemów z tym związanych będą mieć mieszkańcy niektórych amerykańskich metropolii, wiadomo konkretnie, że są to miasta Las Vegas, Los Angeles i St. Louis.

W tej kolejności miasta te zostały sklasyfikowane jako najbardziej „grzeszne” w raporcie „Najbardziej grzeszne miasta Ameryki w 2020 roku” opublikowanym 7 grudnia przez portal finansów osobistych WalletHub. WalletHub porównał ponad 180 amerykańskich miast pod kątem 37 kluczowych wskaźników złych nawyków. Uwzględniono wszystko, także nałogi i złe nawyki żywieniowe.

- Głównym powodem, dla którego angażujemy się w złe nawyki, jest unikanie odczuwania emocji, takich jak strach, zmartwienie i smutek - powiedziała dr Tia Navelene Barnes, adiunkt na wydziale rozwoju człowieka i nauk o rodzinie na Uniwersytecie Delaware, a pandemia z pewnością zwiększyła częstotliwość i czas trwania tych uczuć.

Tyle że taka zmiana w trybie życia zwykle prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Palenie może powodować ciężką chorobę dziąseł i inne problemy stomatologiczne, ponieważ osłabia układ odpornościowy i utrudnia walkę z bakteriami. Spożywanie napojów alkoholowych może powodować raka jamy ustnej . 

Przejadanie się, z zwłaszcza nadmiar niezdrowej żywności i słodkich napojów może również prowadzić do problemów z zębami. Dowody wykazały, że pacjenci z wyższym odsetkiem tkanki tłuszczowej, wskaźnikiem masy ciała, poziomem lipidów w surowicy i obwodem talii byli bardziej narażeni na rozwój zapalenia przyzębia.

Eksperci podkreślają, że dla własnego dobra należy pozwolić sobie na odczuwanie negatywnych emocji i pozytywne ich przetwarzanie, na przykład poprzez prowadzenie dziennika, ćwiczenia lub rozmawianie z innymi o swoich uczuciach. Ludzie powinni bardziej świadomie dbać o zdrową dietę i wystarczająca ilość snu, aby radzić sobie ze stresem. 

Warto więc angażować  w uważne słuchanie sygnałów płynących z ciała, aby określić swoje potrzeby. Dobrze też myśleć o konsekwencjach złych nawyków - ich wpływie na samopoczucie - dentysta może o tym rozmawiać z pacjentami, bowiem tego typu informacje z czasem będą wykorzystane i wygenerują niewielkie stopniowe zmiany, pomogą pokonać złe nawyki.

Więcej: DrBicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH