PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W DDTVN o roli dentystów w walce z molestowaniem dzieci

14-05-2013, 00:01
W DDTVN o molestowaniu i dentystach
W DDTVN o molestowaniu i dentystach
W mediach ciąg dalszy akcji uświadamiania stomatologów, jak wiele znaczą w walce z molestowaniem i przemocą wobec dzieci. O tym, na co powinni zwrócić uwagę i jakie działania muszą podejmować, mówili goście programu "Dzień Dobry TVN": Marek Michalak, rzecznik Praw Dziecka oraz Maciej Michalak, szef Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

Dlaczego to właśnie stomatolog ma przewagę nad lekarzami innych specjalności w kwestii szybkiej interwencji wobec molestowanego czy bitego malucha? Maciej Michalak, szef Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii tłumaczył, iż często to właśnie stomatolodzy okazują się lekarzami pierwszego kontaktu dla dziecka. Co więcej, w dzisiejszych czasach, kiedy często rodzina leczy się u wielu lekarzy, to stomatolog pozostaje zazwyczaj jedynym, który leczy wszystkich jej członków. Ma zatem okazję porównać zachowanie dzieci oraz rodziców, a tym samym uzyskuje szeroki obraz zachowań panujących wewnątrz rodziny. Ponadto, podczas wizyty u dentysty dziecko jest pod stałą obserwacją. Dodatkowe oświetlenie twarzy pozwala zauważyć wiele szczegółów, niewidocznych gołym okiem.

- Należy także pamiętać, że badanie stomatologiczne to nie tylko jama ustna, to także szyja, czy węzły chłonne. Podczas rutynowej wizyty dentysta może dostrzec zmiany, których nie zauważyli inni lekarze mówił w TVN Maciej Michalak, szef Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

Na co więc powinien zwrócić uwagę lekarz dentysta?

- Wszelkie zmiany związane z wypadkami, tzn. ukruszenia czy złamania zęba, krwiaki w obrębie warg czy policzków, jeśli zdarzają się często, bądź pojawiają się także u rodzeństwa - trzeba odnotować w karcie. Są także bardziej oczywiste oznaki jak zmiany brodawczakowate, zmiany kiłowe czy rzeżączkowe, które w przypadku dzieci są w zasadzie jednoznaczne wyliczał Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

RPD zaniepokojony jest jednocześnie, że na problem zwraca uwagę nieliczna grupa stomatologów.

- Nie uważam że to wynika ze złej woli, ale z braku wiedzy i znajomości procedur, dentyści nie wiedzą, co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Jednak apelujemy - należy podejmować działania. Ta droga prawna nie jest skomplikowana, a przecież chodzi tu o zdrowie, a czasem nawet życie dziecka. Należy też pamiętać, że z prawnego punktu widzenia, w przypadku popełnienia przestępstwa, instytucja tajemnicy lekarskiej nie obowiązuje przypominał Rzecznik Praw Dziecka.

- W materiałach, dostępnych na stronie RPD znajdują się wszelkie niezbędne do podjęcia właściwych kroków informacje. Można między innymi pobrać wzór tzw. niebieskiej karty, którą należy wypełnić i przekazać dalej do ośrodka opieki i do zespołu interdyscyplinarnego. Taką kartę można także otrzymać w samym ośrodku lub na policji. Ktoś musi dać ten pierwszy sygnał apeluje Marek Michalak.

Na podstawie audycji DDTVN

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   molestowanie  

POLECAMY W SERWISACH