PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

USA: wybielanie zębów tylko przez profesjonalistów

08-05-2013, 00:01
USA walczy z nieprofesjonalnym wybielaniem zębów (fot. sxc.hu)
USA walczy z nieprofesjonalnym wybielaniem zębów (fot. sxc.hu)
Coraz więcej stanów USA przyznaje stomatologom prawny monopol na przeprowadzanie zabiegów wybielania zębów. W wielu regionach miejscowe władze uginają się, nie pod presją pacjentów, a organizacji stomatologicznych.

O rywalizacji pomiędzy gabinetami stomatologicznymi a przedsiębiorstwami mającymi w ofercie wybielanie zębów czytamy w raportcie "White Out - How Dental Industry Insiders Thwart Competition From Teeht-whitening Entrepreneus" opracowanym przez Institute for Justice (IJ).

Jego autorka, Angela C. Erikson zwraca uwagę, iż popularność zabiegów wybielania zębów sprawiła, że dostosowania do nowej rzeczywistości wymagało wiele przepisów prawnych. Dlatego, mając na uwadze zdrowie i dobro pacjentów, kolejne stany decydują się na wydawanie obowiązkowych licencji na wykonywanie zabiegów jedynie gabinetom stomatologicznym.

- W ostatnich latach rynek usług wybielających urósł do 11 miliardów dolarów, dorównując rynkowi gum do żucia, czy past do zębów. Zabiegi wybielania zaczęto wykonywać nie tylko w gabinetach dentystycznych, ale również salonach kosmetycznych, spa czy tzw. whitening kiosk - czytamy w raporcie. Równolegle można zaobserwować, że organizacje zrzeszające stomatologów, zaczęły coraz intensywniej działać nad zmianą prawa, które uniemożliwiłoby innym niż dentystom czy higienistkom, wykonywanie zabiegów wybielania.

W rzeczywistości od 2005 r. 14 stanów zmieniło prawo i regulacje, aby wykluczyć wszystkie, prócz licencjonowanych, praktyki oferujące zabiegi wybielania zębów. Aby nie narazić na problemy ekonomiczne funkcjonujących w branży podmiotów, zastosowano  średnio 5-letni okres przejściowy.

- Przez ostatnie osiem lat co najmniej 30 stanów zintensyfikowało działania, prowadzące do zamknięcia wszelkich placówek innych niż dentystyczne, świadczących usługi wybielania zębów - mówi Angela Erickson. Są dowody na to, że presja na władze nie płynęła ze strony pacjentów, a ze środowisk stomatologów, którzy mieli interes w tym, aby pozbawić innych uprawnień.

Sytuacja w Polsce

Przypomnijmy, że i w Polsce wybielić zęby można nie tylko w gabinecie stomatologiczne. Tak jak w USA, polscy lekarze dentyści są w tej kwestii zgodni - osoby nie posiadające kwalifikacji lekarskich nie powinny oferować takich usług.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   wybielanie zębów  

POLECAMY W SERWISACH