PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

USA: plan trzystopniowy na ratunek zębom

Autor: Pozostałe źródła
09-09-2013, 00:01
USA: na ratunek zębom plan trzystopniowy (fot. Fotolia)
USA: na ratunek zębom plan trzystopniowy (fot. Fotolia)
American Dental Association (ADA) przyjęła trzystopniowy plan działania, który ma poprawić stan zdrowia jamy ustnej mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Zdrowe zęby i dziąsła to nie luksus. To konieczność, bo od tego zależy ogólny stan zdrowia - uważają specjaliści. Dlatego American Dental Association (ADA) rozpoczyna działania, które mają zapobiec kryzysowi zdrowia jamy ustnej, przed jakim stoją dziś Stany Zjednoczone.

Badania przeprowadzone przez firmę Harris Interactive potwierdzają, że stan zdrowia jamy ustnej wśród Amerykanów, szczególnie tych o niższych dochodach, jest fatalny. Analiza dokonana przez ADA Health Policy Resources Center (HPRC) pokazuje, że wprowadzenie niedrogiej opieki stomatologicznej, mogłaby nieco poprawić sytuację.

ADA przedstawiła trzystopniowy plan działania, którego celem jest zmniejszenie liczby dzieci i dorosłych, którzy nie odwiedzają dentysty. Co zakłada?

1. Zapewnienie opieki - od zaraz - pacjentom, którzy cierpią i z powodu bólu odwiedzają pogotowie stomatologiczne, w tym: obywatelom nieubezpieczonym, osobom starszym, mieszkańcom domów opieki oraz dzieciom z rodzin o niskich dochodach.

2. Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowia jamy ustnej tzw. stomatologiczną siatką prywatnych dentystów i ośrodków zdrowia.

3. Profilaktykę i edukację, m.in. poprzez fluoryzację wody, pracę środowiskową dentystycznych koordynatorów zdrowia i silniejszą współpracę między specjalistami stomatologii i medycyny.

Efekty wprowadzanej reformy mają być widoczne w 2018 roku

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH