PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

USA: mleczaki u dzieci zanieczyszczone ołowiem

Autor: nieck • Źródło: kan
18-05-2019, 11:04
USA: mleczaki u dzieci zanieczyszczone ołowiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Ślady zanieczyszczenia ołowiem znaleziono w zębach mlecznych dzieci mieszkających w pobliżu nieczynnego od 3 lat zakładu przetwarzającego zużyte akumulatory samochodowe.

- Im bardziej zanieczyszczona ołowiem była gleba, tym wyższy poziom tego metalu ciężkiego znajdowaliśmy w mlecznych zębach dzieci, podkreślała dr Jill Johnston z Keck School of Medicine of USC prowadząca badanie. Nie ma bezpiecznego poziomu ołowiu, gdyż jest on bardzo silną neurotoksyną. 

Exide - fabryka w której przetwarzano zużyte akumulatory samochodowe do marca 2015 r. (kiedy ją zamknięto z powodu niespełniania wymogów środowiskowych) zlokalizowana była na południe od centrum Los Angeles. Rocznie przerabiała 11 mln akumulatorów, co skutkowało 3,5 tys. ton ołowiu. 

Według szacunków South Coast Air Quality Management District blisko 250 tys. mieszkańców, głównie robotników pochodzenia latynoskiego, było narażonych na groźną dla zdrowia ilość ołowiu i arsenu przenoszonego w powietrzu i osadzającą się na powierzchni gleby.

Badacze zebrali 50 zębów mlecznych od 43 dzieci urodzonych w kilku lokalnych szpitalach. Rodziny do badania rekrutowali za pośrednictwem organizacji kościelnych, szkół i odwiedzając mieszkańców terenów w promieniu 3 km od zamkniętej fabryki.

Do badania składu zębów, każdej ich warstwy,  wykorzystano m. in. ablację laserową . Pozwoliło to wyznaczenie momentu, w którym w zębach zaczął gromadzić się ołów, czy drugiego trymestru ciąży, kiedy zawiązki zębów zaczynają się rozwijać w życiu płodowym. Robiono także pomiary z zębinie wytworzonej podczas ostatniego okresu ciąży, kiedy dziecko szybko rośnie i wchłania składniki pokarmowe razem z toksynami z organizmu matki oraz partii zęba, która rozwinęła się w ciągu pierwszego roku życia dziecka. To okres w którym ekspozycja na metale ciężkie jest wysoka, gdyż niemowlę zaczyna raczkować i często wkłada rączki do buzi.

Następnie porównano wyniki z danymi na temat skażenia gleby z  California Department of Toxic Substances Control.

Średnie stężenie ołowiu w glebie wynosiło 190 ppm, co jest ponad dwukrotnie wiecej niż bezpieczny poziom, który w Kalifornii wyznaczono na 80 ppm, w prawie 15 proc. próbek skażenie wynosiło nawet ponad 400 ppm.

Dzieci mieszkające w najbardziej zanieczyszczone metalem ciężkim rejonie miały największe ilości tego pierwiastka w zębach mlecznych. To pierwsze takie badanie , niewiele prac sprawdzało stężenie zanieczyszczeń w zębach dzieci, większość bada metodą pomiarów we krwi, a więc sprawdza wielkość niedawnej ekspozycji.

- Wyższe stężenie ołowiu w zębach oznacza więcej toksycznego pierwiastka w mózgu, nerkach, kościach. Widzimy potrzebę badania pod kątem ekspozycji na ołów kobiet w ciąży, bo to pozwoli uchronić ich dzieci, podkreślała omawiając wyniki pracy dr  Johnston. 

Więcej: Environmental Science and Technology

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   zdrowie   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH