Toruń: dentystka nagrodzona za walkę z dentofobią

Anna Maria Oleksiejuk z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu, doktor nauk medycznych, specjalistka stomatologii dziecięcej, lekarz-pasjonat, autorka książeczek dla dzieci, reżyserka, scenarzystka i kostiumolożka, postawiła sobie za cel walkę ze strachem przed dentystą. Jej osiągnięcia zostały docenione - za zasługi w leczeniu lęku przed dentystą wśród dzieci otrzymała z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego wyróżnienie.
– Są takie sytuacje, gdy dziecko otwiera buzię i siadam ja, potem koleżanki i naprawdę nie wiemy, od czego zacząć.... Dla zapracowanych rodziców normą jest, że dziecko dwuletnie potrafi samodzielnie umyć sobie zęby. Łatwo zrozumieć, jak takie mycie wygląda i jakie są jego efekty. Wydawało mi się, że najprostszą metodą jest to, żeby dotrzeć do dzieci i już najmłodszych edukować w okresie przedszkolnym – przez zabawę, opowiada o swojej pracy dr Oleksiejuk w rozmowie z portalem Pozatorun.pl.
Od 2016 r. współpracuje z aktorami z Teatru im. Wilama Horzycy i wraz z personelem Regionalnego Centrum Stomatologii organizuje odwiedziny "teatralne" w szpitalu dziecięcym. Pomysł powstał, gdy okazało się, że dzieci mają ze sobą w szpitalu najnowszą elektronikę, od smartfonów po tablety, ale nie mają… szczoteczki i pasty do zębów.
Kiedyś pomocą była piosenka „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”, którą kolejne pokolenia poznawały w szkole lub przedszkolu. Dr Oleksiejuk tworzy własne wierszowane książeczki dla dzieci oraz zbiera piosenki i rymowanki o higienie jamy ustnej. Tak powstała seria książeczek oraz pomoc dydaktyczna dla nauczycieli przedszkolnych oraz klas I-III. Duża, bogato ilustrowana książka wraz z planszami spodobała się też w Ministerstwie Zdrowia.
Zaangażowanie dr Oleksiejuk doceniają jej współpracownicy z Regionalnego Centrum Stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Jako jedyna lub jedna z nielicznych w województwie kujawsko-pomorskim przyjmuje pacjentów z niepełnosprawnością lub borykających się z chorobami zakaźnymi wysokiego ryzyka. Wielu stomatologów takich trudnych pacjentów odsyła właśnie tu.
– Dla jednego zęba i jednego pacjenta jest w stanie skonsultować się ze specjalistami z całej Polski – mówi jedna z higienistek RCS. – Widzi problematyczny siekacz i walczy o niego z całych sił, by uniknąć implantów, protez i rekonstrukcji. Angażuje się, bardzo przeżywa swoją pracę, co świadczy o dużej wrażliwości. Jest ostra, ale sprawiedliwa, dlatego praca z nią daje dużo satysfakcji i myślę, że lekarze rezydenci są zadowoleni z współpracy z nią.
Więcej: pozatorun.pl

-
Koronawirus 24 stycznia: 110 zgonów i 4683 zakażeń
newsDENT -
Śmierć w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych z obawy przed wizytą u dentysty
lifeDENT -
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie