• Pierwszy dyplom, potwierdzający prawo wykonywania zawodu dentystki – uzyskała Polka Józefa Serre. Było to w roku 1813
  • Żadnej z kobiet nie udało się powtórzyć sukcesu Polki aż do 1869 r., kiedy to dyplom honorujący kwalifikacje zawodowe zdobyła Henriette Hirschfeld-Tiburtius (Niemcy)
  • Pierwszą kobietą, która sięgnęła po tytuł dentystki w Azji była Japonka Kou Takahashi - 1897 r.    

Polka pierwszą dentystką na świecie

Po przeanalizowaniu danych, dotyczących pierwszych oficjalnych tytułów lekarek dentystek wniosek jest jeden - pierwszą na świecie kobietą, która zdała stosowny egzamin, uzyskując dyplom potwierdzający prawo wykonywania zawodu dentystki – była Polka Józefa Serre.

Okoliczności tego zdarzenia były niezwykłe. Otóż 23 kwietnia 1813 r. Józefa Serre zjechała do Krakowa wraz z mężem, uznanym dentystą Janem Jakubem Józefem Serre, członkiem Chirurgicznej Akademii w Metz, Cesarsko - Królewskiego Medyczno – Chirurgicznego Fakultetu Wiedeńskiego, ale także innych europejskich uczelni medycznych.

Kobiecie było bardzo trudno doprosić się przeprowadzenia egzaminu weryfikacyjnego, który by warunkował uzyskanie tytułu dentystki. Przeważył argument, że mąż Józefy Serre zmarł i żona chciała spełnić jego ostatnią wolę - rozpocząć praktykę dentystyczną. Egzamin przeprowadzono na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten wypadł dla zdającej znakomicie. A zatem pierwszy na świecie dyplom dentystki wręczono w Krakowie.

Józefa Serre z powodzeniem prowadziła praktykę dentystyczną, podobnie jak jej …mąż. Okazało się bowiem, że śmierć była kłamstwem, mającym dopomóc kobiecie w przystąpieniu do egzaminu lekarskiego. Sam Jakub Józef Serre żył jeszcze długie lata i praktykował w Berlinie.

Najwcześniej tytuły dentystki uzyskiwały kobiety w Europie

Okazuje się, że wcześniej żadna kobieta na świecie nie uzyskała tytułu lekarza dentysty.

W Europie drugą kobietą dentystką była Henriette Hirschfeld-Tiburtius (Niemcy), która zdobyła tytuł dopiero 56 lat po Polce (1869 r.). Trzecią z kolei była Petra Lie (Norwegia), która uzyskała dyplom w 1972 r., a czwartą Virginie Waltjen-Stadelmann (Holandia) - 1885 r., piątą natomiast  Hedvig Eleonora Ståhlberg (Finlandia) 1887 r.

Pierwszą kobietą, która sięgnęła po tytuł dentystki w Azji była Japonka Kou Takahashi - 1897 r. W Ameryce Południowej pierwszą dentystką była mieszkanka Chile Amelia Venegas (1884 r.) W Ameryce Północnej była to Emeline Roberts Jones (1855 r.), a w Afryce - Jane Nathan (1917 r.).