• Lista zakazów i nakazów przed wizytą u dentysty nie ogranicza się do porządnego wyszczotkowania zębów. Wielu pacjentów żyje w nieświadomości jeśli chodzi o powinności przed wizytą w gabinecie stomatologicznym
  • Przed pierwszą wizytą u dentysty trzeba koniecznie odświeżyć sobie historię poważniejszych schorzeń ich lista może w znacznym stopniu sposób leczenia przyjętego przez dentystę
  • Poważnym błędem jest prewencyjne przyjmowanie środków przeciwbólowych z obawy przed bólem powstałym podczas leczenia. To może przynieść nawet niepowodzenie zastosowanej terapii
  • Do dentysty bezpieczniej jest się udać soczewek. Przebywanie długi czas z zamkniętymi oczyma może skutkować powstaniem stanu zapalnego
  • Makijaż u dentysty może być kłopotliwą sprawą, bo podczas zabiegów stomatologicznych może ulec zniszczeniu
  • Zbyt staranne szczotkowanie zębów przed wizytą u dentysty nie jest najlepszym pomysłem, gdyż takie postępowanie może maskować symptomy schorzeń

Nigdy nie ukrywaj historii leczenia

Wizyta u dentysty jest wizytą lekarską i tak powinna być traktowana. Wiedza na temat realizowanych w przeszłości terapii jest bardzo pomocna dentyście w przygotowaniu optymalnego planu leczenia. Dentystę należy traktować jak lekarza pierwszego kontaktu. Ten musi wiedzieć praktycznie wszystko o problemach zdrowotnych pacjenta, aby zaordynować odpowiednią, najlepiej dostosowaną do potrzeb terapię. Brak takiej wiedzy nie tylko utrudnia osiągnięcie założonego celu, ale może być niebezpieczne dla zdrowia leczonej osoby.

Martin Hogan, dentysta i dyrektor oddziału Centrum Zdrowia Jamy Ustnej w Loyola University Medical Center w Illinois, w wywiadzie dla Medical Xpress apelował, aby każdy pacjent przed pierwszą wizyt u dentysty odświeżył sobie informacje o stanie swojego zdrowia, szczególną uwagę zwrócił uwagę na przebyte choroby onkologiczne i schorzenia przewlekłe.

To ważne, bo czasami przed leczeniem stomatologicznym wskazane jest a w niektórych przypadkach wręcz nieodzowne zastosowanie antybiotykoterapii.

Leczenie kanałowe bez prewencyjnych środków przeciwbólowych

Leczenie kanałowe „tylko” przez 17 proc. ludzi uznawane jest za najbardziej bolesne doświadczenie stomatologiczne - wynika z ustaleń Amerykańskiego Stowarzyszenia Endodontów. Jednak wiele osób, wiedząc o konieczności poddania się takiej procedurze, profilaktycznie zażywa leki przeciwbólowe, aby czuć się bardziej komfortowo.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych przed przybyciem do dentysty jest nierozsądnym posunięciem i to z więcej niż jednego powodu. Jak podają specjaliści z Downtown Dental w Greenville, w Południowej Karolinie, znieczulenie jest zwykle podawane przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania leków dostępnych bez recepty. Biorąc nadmierne dawki środków przeciwbólowych pacjent przestaje odczuwać jakikolwiek ból. Jest to problem, ponieważ dentysta zanim przystąpi do pracy może chcieć wiedzieć gdzie znajduje się źródło bólu.

Przed wizytą u dentysty zdejmij soczewki kontaktowe

Mogłoby się wydawać, że rezygnacja z okularów na rzecz soczewek kontaktowych jest lepszym wyborem, biorąc pod uwagę pole działania lekarza dentysty. Według Verywell Health noszenie soczewek kontaktowych może być szczególnie niewskazane przy znieczuleniu ogólnym. Dzieje się tak, ponieważ wówczas oczy są zamknięte przez dłuższy czas. Oczywiście że krótki okres zamykania oczu nie jest zbyt ryzykowny, ale wielu pacjentów w trakcie leczenia stomatologicznego ma cały czas zamknięte oczy, to zaś zwiększa ryzyko infekcji oka.

Dobrze jest także zdjąć biżuterię, związać dłuższe włosy, aby nie dotykały twarzy. Im pacjent swoim postępowaniem bardziej wspomoże dentystę w jego pracy, tym łatwiejszy będzie zabieg.

Do dentysty bez makijażu

Wykonanie makijażu przed udaniem się do dentysty nie jest najlepszym pomysłem. Siadając na fotelu dentystycznym najlepiej nie mieć na twarzy szminki, podkładu i pudru.

To oczywiste, że ręce dentysty muszą mieć bliski kontakt nie tylko z jamą ustną, ale również z obszarem twarzy wokół niej. Zagrożeniem dla nieskazitelnego makijażu będą z pewnością także narzędzia i końcówki ssaków. W takiej sytuacji - o ile to konieczne ze względu na dalszy rozkład dnia - lepiej mieć kosmetyczkę przy sobie i wykonać (poprawić) makijaż w łazience w gabinecie stomatologicznym.

Myj zęby przed wizytą u dentysty, ale z umiarem

Mycie zębów przed wizytą u dentysty ma sens. Usta pełne pozostałości po jedzeniu to nie najlepszy pomysł przed wizytą u dentysty. Jak ujawniła Ada Cooper, dentysta z Nowego Jorku, rzeczniczka American Dental Association - mycie zębów może w rzeczywistości nie być tak pomocne, jak to się wszystkim wydaje

Dentyści potrzebują pełnego obrazu stanu zdrowia jamy ustnej, a nieświeży oddech może być oznaką pewnych problemów stomatologicznych lub ogólnoustrojowych. Próba zamaskowania kłopotów nie pomaga w trafnej diagnozie.

Wstrzymaj się od jedzenia i picia przed profesjonalnym czyszczeniem zębów

Gregory Skeens, lekarz chirurgii dentystycznej w Encinitas Family Dentistry, wyjaśnił na stronie swojej praktyki: Zaleca się, aby nie jeść ani nie pić (z wyjątkiem wody) co najmniej na pięć godzin przed planowaną wizytą. W ten sposób unika się osadów, które mogą podrażniać zęby podczas profesjonalnego ich czyszczenia i oszczędza się dentyście nieco dodatkowej pracy.

Nie nadrabiaj w tydzień wieloletnich zaniedbań higieny jamy ustnej

Są osoby, które poświęcają zbyt wiele godzin na higienę jamy ustnej tuż przed wizytą u dentysty. Dbanie o zdrowy uśmiech jest przedsięwzięciem na całe życie, a próba nadrobienia straconego czasu może powodować kiepski skutek.

Martin Hogan, lekarz chirurgii stomatologicznej i dyrektor oddziału Centrum Zdrowia Jamy Ustnej w Loyola University Medical Center, powiedział Medical Xpress: Czasami widzimy, że tkanka dziąsła jest lekko podrażniona, a pytając pacjentów o powód problemów, słyszymy, że to rezultat niewprawnego i zbyt intensywnego używania nici dentystycznej. Innym razem możemy zaobserwować lekkie wysuszenie tkanki dziąseł, co często jest spowodowane nadmiernym używaniem płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol.

Nie pij soków z cytrusów. To zagrożenie dla szkliwa

Spożywanie lub picie czegokolwiek bogatego w cytrusy tuż przed wizytą u dentysty jest kłopotliwe, bo może okresowo osłabić szkliwo, powodując poważne problemy. Szkliwo poddane działaniu kwasów jest słabsze, a to zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.

Nie pij kawy jednej za drugą. Zbyt dużo kofeiny przyniesie odwrotny efekt od zamierzonego

Według Healthline, wysokie dawki kofeiny mogą powodować lub nasilać objawy lęku, co oznacza, że filiżanka kawy przed udaniem się do dentysty nie jest idealna. Specjaliści z Dental Health Associates, twierdzą, że kofeina nie jest wskazana dla każdego przed wizytą u dentysty, może nawet spowodować ataki paniki podczas leczenia.

Nie pal nie tylko przed wizytą u dentysty

Ada Cooper, rzeczniczka Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego, powiedziała  The Healthy: Palenie to coś, czego pacjenci nie powinni robić, a szczególnie kobiety podczas miesiączkowania i przed wizytą u dentysty.

Palenie może prowadzić do przebarwień na zębach, nieświeżego oddechu, zapalenia gruczołów ślinowych, zwiększonego gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Palenie może również być powodem większego ryzyka chorób dziąseł, dłuższego czasu gojenia po operacjach i zabiegach stomatologicznych oraz wyższego ryzyka występowania raka jamy ustnej.

Nie proś dentysty o uzębienie ulubionej gwiazdy

Hollywoodzki wygląd uzębienia jest przez niektórych bardzo pożądany, dlatego nie dziwi fakt, że dentyści są rutynowo pytani o możliwość doścignięcia pierwowzoru.

Epatowanie zdjęciami „wymarzonych zębów” nie jest dobrym pomysłem i dowodzi braku wiedzy na temat stomatologii.

W artykule dla „The Healthy” chirurg stomatologiczny Jay Grossman wyjaśnia: Pacjenci przychodzą ze zdjęciami celebrytów i mówią: chcę wyglądać tak jak oni. Myślę wówczas nie możesz mieć uśmiechu Angeliny Jolie, ponieważ nie masz twarzy pasującej do tych zębów. To tak, jak poddanie się przefarbowaniu włosów według wyglądu filmowej gwiazdy. Rzadko kiedy przynosi to pożądany efekt. Oczywiście posiadanie pomysłu na to, jak się chce wyglądać, jest rozsądne, ale pacjenci nie powinni nastawiać się zbytnio na konkretny wygląd.