PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczotkowanie zębów tak. Ale nie za często

Autor: nieck • Źródło: en
27-06-2022, 14:20
Szczotkowanie zębów tak. Ale nie za często Badanie nawyków związanych z higieną jamy ustnej Fot. Shutterstock
Większość pacjentów stomatologicznych rozumie korzyści, jakie płyną ze stosowania nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Wiedza nie idzie w parze z praktyką, bo tylko 1 na 6 osób codziennie rzeczywiście używa podstawowych środków higieny.
  • Profilaktyka zdrowotna, w tym także stomatologiczna, stała się jednym z głównych tematów w dyskusji na temat możliwości poprawy zdrowia społecznego
  • Rozpowszechnienie profilaktyki jamy ustnej, czyli kilka czynności wykonywanych codziennie rano i wieczorem, napotyka bariery
  • Mimo wiedzy na temat korzyści jakie daje stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust, zaledwie co szósta osoba z nich korzysta 

Świadomość nie wystarcza. Jak zmienić złe przyzwyczajenia

Dowodów  potwierdzających skuteczność regularnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz płukania jamy ustnej przeznaczonymi  do tego płynami, nie brakuje. Tyle że te proste i mało czasochłonne czynności nie przyjęły się wśród pacjentów. W każdym razie nie w takim stopniu, w jakim życzyliby tego sobie dentyści. Potrzebna jest więc bardziej intensywna edukacja i instruktaż, by wypracować lepsze nawyki  higieny jamy ustnej – podkreśla autorka  badania, które ukazało się w  Journal of Dental Hygiene.

- Nasi respondenci byli przekonani, że szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej niosą ze sobą wyjątkowe korzyści dla zdrowia. Nie mieli także wątpliwości, że połączenie wszystkich trzech metod byłoby optymalne, mimo to różnego typu przeszkody nie pozwalały im we wdrożeniu tej wiedzy do codziennego schematu higieny jamy ustnej – napisała  dr Mary Lynn Bosma, dyrektor w firmie Johnson & Johnson.

Przeszkody w skutecznym dbaniu o zęby. Jakie?

Tylko w niewielkiej liczbie opublikowanych badań zbadano, w jaki sposób indywidualne postrzeganie może wpływać na zachowania związane z nitkowaniem lub płukaniem jamy ustnej. Dlatego rozpoznanie tych przekonań może pomóc w wyjaśnieniu najskuteczniejszych metod, które lekarze powinni przytaczać w rozmowach z pacjentami, a także w programach pomocy publicznej w zakresie zdrowia publicznego, które mają zachęcać do dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej.

Aby zbadać, w jaki sposób zachowania nitkowania i płukania wpływają na postrzegane korzyści i bariery, 213 pacjentów wypełniło kwestionariusz dotyczący ich nawyków w zakresie higieny jamy ustnej. Ponad 90 proc. uczestników zgodziło się, że nitkowanie i stosowanie płukanek ochroni zęby przed nadmierną ilością płytki nazębnej oraz próchnicą i chorobami dziąseł. Mimo tej wiedzy jedynie 16 proc. respondentów zgłosiło, że codziennie korzysta z nici dentystycznej, a niewiele więcej, bo 17 proc. deklarowało, że  stosuje płyny do płukania jamy ustnej co najmniej raz dziennie, podsumowuje ankietę dr Bosma.

Co zniechęca do nici dentystycznej

W ocenie uczestników badania główne przeszkody w stosowaniu nici dentystycznej i płukanek to:

  • strach przed krwawieniem
  • strach przed bólem dziąseł,
  • zapominanie.

Badacze podkreślają, że te osoby, które nie stosują ani nici ani płukanki rzadziej też widzą korzyści zdrowotne wynikające z ich używania, i znacznie częściej podkreślają bariery w poszerzeniu codziennych nawyków higienicznych.

Tym większego znaczenia nabiera proces kształtowania umiejętności i nawyków już w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Zgodnie z zasadą "czym skorupka za młodu nasiąknie".  Edukacja prozdrowotna powinna się zaczynać bardzo wcześnie, by była skuteczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH