PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

System eCall zadział u dentysty. Na pomoc przybyli ratownicy

Autor: miro • Źródło: ms
03-07-2022, 18:17
System eCall zadział u dentysty. Na pomoc przybyli ratownicy System eCall zadziałał u dentysty? Fot. AdobeStock
Strażacy, policja, ratownicy medyczni, służby drogowe ruszyli na pomoc 89-letniemu mężczyźnie, który uruchomił system powiadamiania ratunkowego eCall. Wzywającego pomocy znaleziono w dobrej kondycji na fotelu dentystycznym.
  • Powiadomienie alarmowe Emergency Call napłynęło do służb ratunkowych. Na pomoc ruszyło kilkudziesięciu ratowników: policjantów, strażaków, lekarzy
  • Osoba odpowiedzialna za fałszywy sygnał w tym czasie przebywała na fotelu dentystycznym i pomimo inwazyjnego zabiegu nie zagrażało jej żadne niebezpieczeństwo

System eCall zadziałał, dlaczego?

We wszystkich nowych samochodach w UE od 2018 r. instalowany jest automatyczny system połączeń alarmowych Emergency Call – w skrócie „eCall”. Takie powiadomienie napłynęło do służb ratunkowych w regionie Donau-Ries.

Na pomoc z centrum kontroli ratownictwa w Augsburgu na miejsce wypadku w Monheim ruszyło kilkanaście zastępów, reprezentujących różne służby ratunkowe. Okazało się, że pomocy wzywał 89-letni mężczyzna, który przechodził w tym czasie zabieg u dentysty. Sprawca zamieszania zarzekał się, że nic mu nie jest i pomocy nie potrzebuje, a na leczenie dał pełne przyzwolenie.

Jest ryzyko nieuprawnionego naciśnięcia przycisku SOS

Odpowiedzialni za funkcjonowanie systemu eCall zastanawiają się teraz czy mężczyzna bezwiednie uruchomił przycisk SOS w swoim samochodzie. Mogło tak być, gdyż senior całkiem nowe auto nabytkiem przed kilkoma dniami i mógł nie znać jego elektronicznego wyposażenia. Możliwe jednak, że do uruchomienia systemu doszło samodzielnie. Zadziałały czujniki, które nie powinny były zadziałać.

Nie było potrzeby do wszczynania alarmu, bo właścicielowi auta żadna krzywda na fotelu dentystycznym się nie działa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent   opieka stomatologiczna seniorów  

POLECAMY W SERWISACH