PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Światowa mekka nielegalnych praktyk stomatologicznych

20-06-2013, 00:01
Światowa mekka nielegalnych praktyk stomatologicznych (źródło: Wikipedia)
Światowa mekka nielegalnych praktyk stomatologicznych (źródło: Wikipedia)
Ile spośród gabinetów dentystycznych funkcjonujących w Warszawie jest nielegalnych? Może kilka. Na innym kontynencie, w innej stolicy innego państwa jest ich nie mniej niż 3 tys.! Kontynent ten to Ameryka Południowa, państwo Peru, a miasto oczywiście Lima. Nawet okoliczność, że stolica Peru liczy niemal 8 mln mieszkańców nie zmienia faktu, że miasto to jest światową mekką nielegalnych praktyk stomatologicznych.

Według danych Dental College of Lima, co dziesiąta praktyka stomatologiczna spośród zakładanych każdego roku w stolicy Peru - jest nielegalna. Pacjenci, odwiedzający taki gabinet, natrafiają z reguły na osobę podającą się za lekarza, która nie myje rąk przed zabiegiem, nie zakłada rękawiczek, ani maski podczas leczenia zębów, nie dezynfekuje narzędzi, które wymagają stosowania takiej procedury.

Gabinetów stomatologicznych w Limie jest wyjątkowo dużo, bywa że w jednym bloku mieszkalnym jest ich kilka (8 10). Nie trudno zatem wybrać spośród nich ten, który oferuje przystępne ceny usług. Najniższe ceny za ekstrakcję zęba w nieautoryzowanym gabinecie to ok. 5 USD, podczas gdy oficjalne stawki w oficjalnie funkcjonującym gabinecie są zazwyczaj trzykrotnie wyższe.

Nie koniec na tym. Okazuje się, że w Limie duża część praktyk stomatologicznych, nawet tych zarejestrowanych zgodnie z prawem, działa w konflikcie z przepisami. W co piątym gabinecie stomatologicznym w Limie leczeniem zajmują się nieuprawnieni do tego technicy, a także studenci wydziałów stomatologii. Takie działanie może być zagrożone karą pozbawienia wolności do czterech lat. Mało kto zważa jednak na takie prawo. Póki co Lima kwitnie jako miasto nielegalnych praktyk stomatologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   praktyka lekarska  

POLECAMY W SERWISACH