PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Styl osobowości dentysty. Jako wskaźnik sukcesu zawodowego

Autor: nieck • Źródło: en
16-07-2022, 15:21
Styl osobowości dentysty. Jako wskaźnik sukcesu zawodowego Dentyści są sumienni, dobrze zorganizowani i wytrwali Fot. Shutterstock
Na podstawie osobowości można przewidzieć sukces zawodowy. Naukowcy zidentyfikowali wspólne cechy osobowości dentystów, co więcej twierdzą, że style osobowości stomatologów różnią się od tych w populacji ogólnej.
  • Zbadano style osobowości lekarzy dentystów, by określić czy wpływają w dobry czy w negatywny sposób na relację z pacjentami
  • Wśród dentystów stwierdzony dużo wyższy optymizm i sumienność
  • Dentyści mają style osobowości powiązane z wymogami jakie narzucają specyficzne warunki pracy stomatologa

Sumienny jak dentysta. Od tego zależy wynik leczenia

Osobowość dentysty kształtuje relacje interpersonalne, i co także bardzo ważne z klinicznego punktu widzenia, silnie wpływa na  relację lekarz-pacjent.

Naukowcy z Department of Restorative, Preventive and Pediatric Dentistry, School of Dental Medicine, University of Bern, w Szwajcarii badali style  osobowości dentystów za pomocą skróconej formy Inwentarza Stylów Osobowości i Zaburzeń. Wyniki porównano z wynikami populacji ogólnej i wynikami psychoterapeutów. Ich praca ukazała się w Journal of Dentistry.

W badaniu wzięło udział 580 niemieckich lekarzy dentystów oraz  1 027 psychoterapeutów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Najistotniejsze różnice stwierdzono w kategoriach rozmyślności, spontaniczności, powściągliwości, ambicji, optymizmu i sumienności.

- Dentyści różnili się w 10 z 14 stylów osobowości od próby normalizacyjnej. W porównaniu z populacją ogólną, stomatolodzy charakteryzowali się znacznie wyższym poziomem sumienności. Na ten styl osobowości składają się organizacja, wytrwałość i celowość, podkreśla autor badania dr Thomas Gerhard Wolf.

Procedury stomatologiczne wymagają dużej sumienności, dobre zorganizowanie i indywidualne planowanie najlepszej terapii dla pacjenta z uwzględnieniem wszystkich czynników ryzyka i najlepiej pojętego interesu pacjenta, ma wielkie znaczenie dla wyników leczenia.

Dentysta, niezbyt spontaniczny optymista

Dentyści mieli również zdecydowanie więcej optymizmu niż grupa osób w której dentystów nie było. Optymizm wiąże się z pozytywną, pewną siebie, afirmującą życie postawą. Ten styl osobowości działa korzystnie w relacjach interpersonalnych, takich jak relacja dentysta-pacjent.

W porównaniu z grupą normatywną stomatolodzy byli znacznie mniej spontaniczni, mniej powściągliwi i mniej ambitni.  To  wskazuje na możliwość silniejszej relacji i lepszych umiejętności komunikacyjnych, podkreśla naukowiec.

- Z dużym prawdopodobieństwem ekspresja stylu osobowości oddziałuje na wybór planu leczenia, sposób jego wykonania oraz koszt,  a co  także na postrzeganie leczenia przez pacjenta – napisał dr Wolf.

Dentystka i dentysta. Różnice w osobowości w zależności od płci

Wystąpiły również różnice związane z płcią.  Dentystki były mniej ambitne i asertywne w porównaniu do dentystów płci męskiej.

Jednak kobiety wykonujące zawód stomatologa były bardziej spontaniczne, intuicyjne, pomocne i samokrytyczne.

Generalnie stomatologia może  wpływać na osobowość dentystów, albo z drugiej strony osoby o określonym profilu osobowości mogą wybrać stomatologię jako zawód. Autorzy badania bardziej skłaniają się do drugiego założenia.

Zastrzegają jednak, że potrzebne są dalsze badania w tej kwestii,  by precyzyjniej określić  typ osobowości  dentystów przed  rozpoczęciem pracy zawodowe i po pewnym okresie trwania kariery.
- Dalsze badania nad wpływem osobowości dentysty i relacji dentysta-pacjent byłyby przydatne i konieczne dla lepszej opieki stomatologicznej i zapewnienia tych umiejętności lekarzom – podsumowuje dr Wolf.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stres w zawodzie dentysty   psychologia  

POLECAMY W SERWISACH