PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Strach przed dentystą. Rodzice przekazują dzieciom

Autor: nieck • Źródło: Archives de Pédiatrie/infoDENT24.pl
14-10-2022, 12:32
Strach przed dentystą. Rodzice przekazują dzieciom Dentofobia jest przekazywana przez rodziców dzieciom Fot. Shutterstock
Strach przed dentystą jest subiektywny,  wiąże się głównie z fobiami lub wcześniejszymi negatywnymi doświadczeniami. Niestety,  dentofobia rodziców wpływa na stan zdrowia jamy ustnej ich dzieci, nawet tych, które złych doświadczeń z wizyty u dentysty nie wyniosły, jak pokazują badania.
  • Jak każde nowe doświadczenie, wizyta u dentysty generuje u dziecka naturalny lęk, tym większy jeśli któreś z rodziców ma dentofobię
  • Okazuje się, że dzieci rodziców z wysokim poziomem lęku mają gorszy stan zdrowia jamy ustnej, mimo iż same nie mają żadnych złych doświadczeń związanych z leczeniem zębów

Lęk przed dentystą prowadzi do unikania leczenia. Unikanie leczenia powoduje, że problem narasta. Zabiegi są poważniejsze

Nie brakuje dowodów, że jakość życia warunkowana zdrowiem jamy ustnej jest ściśle związana z negatywnymi doświadczeniami pacjenta podczas leczenia stomatologicznego. Paniczny lęk przed dentystą prowadzi do unikania wizyt w gabinecie, co nieuchronnie prowadzi do pogarszania się stanu zębów i dziąseł. 

Odkryto jednak inną zależność. Dentofobia powoduje nie tylko niską jakość życia rodziców, ale także ich dzieci, które negatywnych doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym nie miały.

Dorośli mniej czy bardziej podświadomie dzielą się strachem i niepokojem powstałymi w trakcie konkretnego traumatycznego zdarzenia u dentysty, którego niegdyś doświadczyli. Bywa że zły obraz przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. 

Rodzice z dentofobią. Lęk przekazany dzieciom. Prowadzi do złego stanu zdrowia jamy ustnej dziecka 

Przeprowadzono badanie na 412 rodzicach i ich dzieciach w wieku od 4 do 6 lat. Dorośli wypełniali ankietę dotyczącą m.in. negatywnych doświadczeń stomatologicznych i lęków  oraz to jak postrzegają stan zdrowia jamy ustnej swoich dzieci. W badaniu nie brały udziału dzieci, które miały negatywne doświadczenia związane z wizytą u dentysty.

 Okazuje się, że rodzice z wyższym poziomem lęku gorzej oceniali zdrowie stomatologiczne swoich dzieci. Stan zdrowia jamy ustnej dzieci pogarszał się  wraz ze wzrostem poziomu dentofobii rodziców. Badanie wykonane w  Burak Çarıkçıoğlu of Çanakkale Onsekiz Mart University w Turcji opisał periodyk Archives de Pédiatrie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
strach przed dentystą   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH