• Mężczyzna w szybkim tempie tracił wzrok, lekarze zdiagnozowali obustronną toksyczną neuropatię nerwu wzrokowego
  • Specjalistyczne badania (łącznie z tomografią dna oka) nie pozwoliły ustalić przyczyny problemu
  • Okazało się, że utrata widzenia była spowodowana płynem do płukania ust, który pacjent pił w ilości co najmniej trzech szklanek dziennie

Pił płyn do płukania ust. Pogorszenie widzenia było skutkiem

77-letni mężczyzna zgłosił się do okulisty bardzo zaniepokojony szybko pogarszającym się wzrokiem.  Widzenie tracił w obu oczach.

Był ogólnie zdrowy, miał jedynie nadciśnienie i z tego powodu zażywał  aspirynę i atenolol.

Mimo że kilka miesięcy temu przeszedł operację zaćmy, ostrość widzenia nadal się pogarszała.  Próby zdiagnozowania przyczyny problemu ze wzrokiem trwały długo. Pacjent przeszedł wszechstronną diagnostykę:

  • badanie neurologiczne i rezonans magnetyczny mózgu ze wzmocnionym kontrastem (MRI)
  • testy genetyczne pod kątem dziedzicznej neuropatii nerwu wzrokowego Lebera i autosomalnego dominującego zaniku nerwu wzrokowego
  • morfologia, kompleksowy panel metaboliczny, poziom białka C-reaktywnego, szybkość sedymentacji erytrocytów, poziom witaminy B12 i tiaminy w surowicy,
  • optyczna koherentna tomografia dna oka.

Wszystkie wyniki mężczyzny mieściły się w granicach normy.

Lekarze w kropce. Nie znajdują przyczyny problemów ze wzrokiem

Lekarze doszli do wniosku, że charakter sposobu w jaki pole widzenia zawęża się, wskazuje neuropatię nerwu wzrokowego lub makulopatię. Wynik tomografii dna oka był prawidłowy, jednak w każdym oku stwierdzono zmniejszoną liczbę komórek zwojowych. Lekarze początkowo podejrzewali, że najbardziej prawdopodobną przyczyną pogorszenia widzenia jest neuropatia nerwu wzrokowego.

Jednak zastanawiało ich szybkie tempo w jakim utrata wzroku następowała, w takim przypadku w grę wchodziła neuropatia toksyczna lub neuropatia żywieniowa.  Te jednak wywoływane są przez nadmierne spożywanie alkoholu,  metale ciężkie w pokarmie i niedobory witamin. Pacjent wypytywany o dietę zgłosił, że je mięso, pije mniej niż jeden kieliszek wina dziennie i nie pali papierosów. W rodzinie nikt nie miał problemu z chorobami oczu.

Cała szklanka płukanki. Trzy razy dziennie

W końcu mężczyzna przyznał, że 18 miesięcy wcześniej przeszedł leczenie kanałowe zęba. Od czasu tego zabiegu zawsze po szczotkowaniu zębów, ale bywa że częściej, wypija  szklankę płynu do płukania ust.  Co najmniej trzy razy dziennie.

Po odstawieniu płynu do płukania ust, wzrok mężczyzny poprawił się, napisali autorzy pracy dr Rod Foroozan i dr Francesco Pellegrini z Baylor College of Medicine w Houston.

- Długotrwałe spożywanie płynu do płukania jamy ustnej może prowadzić do obustronnej toksycznej neuropatii nerwu wzrokowego, nawet przy braku innych czynników ryzyka – przestrzegają lekarze.

 Przypadek opisano w Survey of Ophthalmology.