W mieście Moshi pracowali jako ochotnicy w tamtejszej klinice stomatologicznej, stworzonej przez fundację K2 z USA. W ośrodku zorganizowali warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. Zajęcia jednak nie były sztywną lekcją, o tym jak szczotkować i nitkować zęby. Dentyści wykorzystali na nich osiągnięcia gelotologii, czyli terapii śmiechem. Metoda ta z powodzeniem od lat stosowana jest w szpitalach na całym świecie. Jej cel to m.in. oswojenie najmłodszych z lękiem przed leczeniem.

- Bez względu na to, czy jesteśmy w Polsce, czy w Tanzanii, dzieci boją się dentystów. My uczyliśmy ich jak wyśmiać swój strach, a tym samym oswoić się z myślą o leczeniu zębów, które już są zepsute. Uczyliśmy ich również jak myć i nitkować zęby, żeby im się więcej nie psuły- mówi lek. stom. Dorota Stankowska, autorka książki „Bądź bystry u dentysty"

Z metody „wyśmiewania" lęku od ponad roku Stankowscy korzystają już w Polsce. Pod koniec 2013 r. wydali oni książkę „Bądź bystry u dentysty". Jest to pierwszy w Polsce przewodnik, który pokazuje pacjentowi, co ma zrobić, żeby przestać się bać dentysty. Swoje rady Stankowscy opisali w 15 zabawnych historiach i przypowieściach, które zilustrował satyryk i rysownik - Henryk Sawka. Teraz z doświadczenia poznańskich stomatologów skorzystała klinika stomatologiczna dla sierot w Tanzanii.

- Tam potrzeby są ogromne. Ponad 700 dzieci tylko z jednej ze szkół w Moshi wymaga nieustannej opieki stomatologicznej. Jednocześnie brakuje praktycznie wszystkiego, od szczoteczek do zębów, po nowoczesne znieczulenie. I chociaż miejscowi wolontariusze ośrodka starają się jak mogą to pomoc z zewnątrz jest niezbędna - mówi lek. stom. Przemysław Stankowski.

Ale nie tylko o oswajaniu się z dentystą uczyli Stankowscy. Zorganizowali oni praktyczne warsztaty z higieny jamy ustnej.

- Uczyliśmy dzieci od podstaw jak dbać o zęby, jak trzymać szczoteczkę i jak prawidłowo szczotkować zęby. Uczyliśmy także nitkowania. Dzięki zbiórce w Poznaniu zawieźliśmy na miejsce ponad 1500 nitek, past i szczoteczek do zębów - wylicza dr Stankowska.

*Dorota i Przemysław Stankowscy to dentyści z wieloletnim stażem, członkowie m.in. Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej i American Academy of Periodontology. W Poznaniu prowadzą własną praktykę dentystyczną specjalizującą się m.in. w leczeniu implantologicznym i estetycznym.