Amerykanie, Niemcy, a teraz także Polacy będą pracować jako wolontariusze w The Mwereni Integrated School for the Blind - szkole integracyjnej pod Kilimandżaro. Obecnie przebywa w niej ponad 700 dzieci z całej Tanzanii. Wśród nich są niewidome maluchy oraz sieroty, głównie albinosi odtrąceni przez swoje rodziny.

W wyprawę wyruszają poznaniacy - lek. stom. Dorota Stankowska oraz lek. stom. Przemysław Stankowski, autorzy książki „Bądź bystry u dentysty". Na miejscu wesprą oni pracę kliniki stomatologicznej, jaką 2 lata temu stworzyli tu wolontariusze z USA. Zawiozą także dzieciom ponad 1000 szczoteczek, past i nitek dentystycznych, jakie udało im się zebrać dzięki hojności Poznaniaków.

Taka pomoc na miejscu jest niezbędna - przekonują pomysłodawcy akcji. Odsetek dzieci z próchnicą w Tanzanii sięga dziś nawet 90 proc. Brakuje pieniędzy na zakup podstawowych środków higieny. Dzieci niejednokrotnie muszą korzystać w kilka osób z jednej szczoteczki do zębów.

- Ośrodek żyje wyłącznie z darów, pomocy wolontariuszy, tego co im się przywiezie, a potrzeby są ogromne. My zawozimy szczoteczki i naszą wiedzę. Na miejscu będziemy pracować w tamtejszej klinice. Wykonamy dzieciom przeglądy, w miarę możliwości podejmiemy się ich leczenia. Będziemy także prowadzić warsztaty z higieny jamy ustnej dla dzieci i ich opiekunów - wyjaśnia lek. stom. Dorota Stankowska.

Dzieciom z Moshi przez ostatnie 2 tygodnie mógł pomóc każdy, przekazując szczoteczki lub nici dentystycznej. Dzięki „pospolitemu ruszeniu" głównie mieszkańców Poznania zebrano blisko 1000 szczoteczek do zębów. - Odzew na naszą akcję był ogromny, czego efektem są wypchane po brzegi kartony ze szczoteczkami, które już w piątek polecą do Tanzanii razem z nami - mówi dr Stankowska.

Dorota i Przemysław Stankowscy to poznańscy stomatolodzy znani ze swoich akcji profilaktycznych i edukacji stomatologicznej Polaków. Parę miesięcy temu napisali oni pierwszy w Polsce poradnik stomatologiczny „Bądź bystry u dentysty", wykorzystującego elementy gelotologii - czyli terapii śmiechem. Ilustracje do książki stworzył Henryk Sawka.