
- Jeść słodycze trzeba z głową, wówczas zagrożenie próchnica będzie mniejsze
- Pierwsza rada: jeść słodycze nawet w większych ilościach, ale rzadziej
- Druga rada: nie jeść słodyczy przed snem

Czytaj więcej
Mniej próchnicy zębów, tylko gdy ograniczymy cukierSłodycze zabójcze dla zębów
Dr Catherine Tannahill, dyrektor w Portman Dental Care (Wlk. Brytania) zapewniła, że dentyści nie są po to, aby odradzać delektowanie się słodkimi smakołykami podczas Świąt Wielkanocnych.
- Stosując przyjazne zdrowiu zasady w podjadaniu słodyczy, każdy może cieszyć się smakami wielkanocnymi ze znacznie mniejszym negatywnym wpływem na zęby – uważa Catherine Tannahill.
Dentystka przekonuje, że wielkanocne słodycze najlepiej spożywać przy okazji głównym dań.
Jak zminimalizować wpływ kwasów na szkliwo zębów
- Podczas jedzenia jama ustna jest poddawana atakowi kwasu, a to właśnie dlatego, że cukier przekształcany jest w kwas przez bakterie płytki nazębnej, a im wyższy poziom cukru w żywności, tym większa siła ataku.
Niekorzystana zmiana kwasowości trwa ok. 20 - 30 minut po jedzeniu, ale większość osób, które myją zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie, może sobie poradzić ze zmianami kwasowości nawet przy pięciokrotnych posiłkach w ciągu dnia.
- Wielkanocne smakołyki mogą jednak prowadzić do niemal stałego ataku kwasu, ponieważ rodzinne biesiady trwają przez cały dwudniowy okres świąt.
- Zęby mogą się odbudowywać między atakami kwasów, ale jeśli ataki te są zbyt częste, szkliwo zębów nie mają szans na regenerację, a równowaga przechyla się w kierunku tworzenia ubytków.

Czytaj więcej
Jaka dieta pospieszy na ratunek zębom i dziąsłom?Złote rady służące unikaniu próchnicy
Zminimalizowanie częstości objadania się słodkimi smakołykami, a tym samym częstotliwości ataków kwasów, może zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy.
Jak zmniejszyć wpływ jedzenia wielkanocnych słodkości na zęby:
- jedz wielkanocne słodycze w trakcie podstawowego posiłku;
- częste podjadanie słodkich smakołyków jest bardziej destrukcyjne dla zębów niż jednorazowe większe dawki cukru;
- nie jedz słodkich potraw przynajmniej na godzinę przed snem (częścią naturalnej walki z atakami kwasów jest ślina, która pomaga przywrócić naturalny poziom Ph, podczas snu ilość śliny w ustach znacznie się zmniejsza, co oznacza gorsze warunki obrony przed atakiem kwasu na zęby).

Czytaj więcej
Masaż twarzy jako profilaktyka uszkodzeń zębów
Komentarze