•  Nie było mnie w domu, więc nie nitkowałem. Z elektryczną szczoteczką same kłopoty, bo zajmuje dużo miejsca w bagażu - takie usprawiedliwienia często słyszą dentyści
  •  Próchnica, stan zapalny dziąseł mogą się pojawić po urlopie, jeśli higiena jamy ustnej nie będzie zachowana na odpowiednim poziomie
  • Przed wyjazdem na wakacje warto pójść na wizytę kontrolną do dentysty

Szczoteczka zostaje w domu 

Najczęściej zostaje w domu szczoteczka elektryczna, bo ...za duża, za ciężka na zagraniczną podróż samolotem, albo będą problemy z jej naładowaniem, to najczęstsze wymówki.

Tyle, że zawsze można zabrać szczoteczkę tradycyjną, chociaż ci którzy od dawna korzystają z elektrycznej szczoteczki, przyzwyczajeni do czujników nacisku i czasu szczotkowania korzystając z manualnej mogą obniżyć standard higieny jamy ustnej.

Nić dentystyczna zostaje w domu

Zarówno nić stomatologiczna jak i szczoteczki międzyzębowe powinny być stale stosowane, co najmniej raz dziennie.  Ich brak oznacza, że w najtrudniej dostępnych miejscach między zębami stale gromadzi się płytka nazębna.  

Jeśli nawet w walizce nie znajdą się podstawowe przybory do higieny jamy ustnej, to można je nabyć w większości aptek. By jednak uniknąć niepotrzebnych wydatków dobrze jest zrobić listę rzeczy do zabrania, których nie wolno zapomnieć.

Szczoteczka nie jedna a dwie

Należałoby spakować dwie szczoteczki do zębów (na wszelki wypadek, gdyby z tą główną coś się stało), by zapobiec długiej przerwie w szczotkowaniu zębów, zanim uzupełnimy brak. Co nie mniej ważne niż szczoteczka i nitka, to oczywiście wybór dobrej pasty do zębów, najlepiej odpowiadającej indywidualnym potrzebom.

Producenci  często stosują dwa rodzaje opakowań, o różnej wielkości. Właśnie z myślą o podróżach i konieczności ograniczania objętości bagażu.

Złota zasada: szczotkowanie zębów 30 min. po posiłku

Podczas wakacji higiena jamy ustnej szwankuje, często dlatego, że wieczorem nie ma już sił i chęci na szczotkowanie zębów. Lepiej więc nie odwlekać tej czynności do ostatniej chwili przed pójściem do łóżka. Warto przyjąć zasadę, że szczotkowanie i nitkowanie zębów następuje w pół godziny po ostatnim posiłku.

Inna dobra zasada na czas urlopu, to picie dużych ilości wody. Woda usuwa nadmiar cukru z jamy ustnej i można jeść przysmaki  bez poczucia winy.

Kontrolna wizyta przed wyjazdem 

Gdy nagle rozboli ząb, a to zgodnie z prawem Murphy'ego  często przytrafia się na wakacjach, trzeba szukać pogotowia stomatologicznego. Nie tylko przepada dzień z urlopu (dobrze jeśli tylko jeden), ale też placówka, do której uda się dotrzeć, może  nie oferować leczenia takiego, jakie zapewnia stały lekarz dentysta.  Lepiej  oszczędzić sobie zmartwień i umówić się na wizytę zawczasu, w ramach wakacyjnych przygotowań, by sprawdzić czy wszystkie ubytki są wyleczone.