PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sara Alexandre studentka stomatologii o rasizmie

Autor: miro • Źródło: ms
22-06-2020, 11:45
Sara Alexandre studentka stomatologii o rasizmie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Mulatka Sara Alexandre, pół Angolka pół Polka, studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, opowiada o przejawach rasizmu.

Studentka stomatologii twierdzi, że podczas studiów pojawiały się sytuacje, w których czuła się niekomfortowo. Być może te zdarzenia dla innych były niczym nie znaczącym epizodem. W jej pamięci takie chwile jednak zapadły. Na przykład gdy jeden z wykładowców powiedział, iż UM ma przestarzały sprzęt i że są sto lat za Murzynami.

- Uniwersytet Medyczny w Łodzi to otwarta uczelnia, przyjmuje bardzo dużo zagranicznych studentów. Dobrze mi tam. Ale jednak ciemnoskórych jest niewielu. Bywało, że słyszałam nieprzyjemne docinki od kolegów, ale niestety przy tych okazjach nikt nie interweniował. 

Czasem zdarza się, że jesteśmy traktowani jak małpki w klatce: ciekawe okazy. Słyszę niekiedy pytania: „w Afryce też tak macie?" - a w domyśle: tam takie rzeczy pewnie nawet nie dotarły, a przecież urodziłam się w Polsce, wychowałam w Toruniu.

- O czarnoskórych często mówi się, że mają do siebie duży dystans, potrafią śmiać się z żartów na swój temat. Nieprawda. To maska. Poza. Teatr odgrywany tylko po to, by nie zostać zranionym jeszcze silniej. I by przypodobać się innym - każdy z nas ma przecież potrzebę przynależności do grupy – mówi Sara Alexandre.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studenci stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH