PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Są miejsca gdzie fałszywa stomatologia ma się doskonale

Autor: miro • Źródło: ms
26-03-2021, 10:32
Są miejsca gdzie fałszywa stomatologia ma się doskonale Fałszywi dentyści bywają plagą (fot. unsplash)
Promocja tanich licówek dentystycznych, wybielanie w centrum handlowym, aparat ortodontyczny w zaciszu własnego domu - te reklamy mają na celu skłonić do rozważenia kwestii: skorzystać z profesjonalnych zabiegów stomatologicznych – często bardzo drogich, czy zdać się na zdecydowanie tańsze alternatywy. Na ile bezpieczne?

Taki problem występuje w szerokim zakresie w Malezji. Tam leczenie stomatologiczne nagminnie wykonywane jest przez osoby, które nie są dentystami, nie posiadają certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu. W Malezji dentyści powinni mieć Roczny Certyfikat Praktyki (APC), który musi być co roku odnawiany przez Malezyjską Radę Stomatologiczną (MDC).

Jakie są popularne zabiegi oferowane przez fałszywych dentystów? Głównie to fałszywe: licówki, fałszywe aparaty ortodontyczne, fałszywe przezroczyste alignery, fałszywe protezy, nielicencjonowane wybielanie zębów.

Dlaczego ludzie chodzą do fałszywych dentystów?

Niektórzy pacjenci nawet nie wiedzą, że stomatolog, do którego się wybierają, nie jest zarejestrowanym dentystą, więc takie wizyty wynikają z braku świadomości. Inni boją się dentystów lub uważają, że dentyści zbyt dużo kosztują, dlatego wybierają tańszą alternatywę.

Bywa, że fałszywi dentyści nawet nie noszą rękawiczek, a większość nie przykłada się do kontroli zakażeń. Wiele chorób, takich jak wirusowe zapalenie wątroby i HIV, może się rozprzestrzeniać z powodu niewłaściwej sterylizacji sprzętu w ich gabinetach.

Chociaż zabiegi są tańsze, nieodwracalne szkody, wyrządzone przez fałszywych dentystów, mogą zmusić pacjenta do poszukiwania zarejestrowanego dentysty, który umiałby naprawić wyrządzone szkody. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale czasami szkody mogły być tak poważne, że konieczne może być na przykład usunięcie zęba.

Innym problem jest to, że używane przez fałszywych dentystów sprzęt i materiały nie są kontrolowane przez żaden organ nadzorczy. W związku z tym można je kupić z podrobionymi certyfikatami, a widomo co to oznacza dla procesu leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH