PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ryzyko próchnicy: detronizacja soku pomarańczowego

Autor: nieck • Źródło: en
25-02-2021, 13:21
Ryzyko próchnicy: detronizacja soku pomarańczowego Lepiej zjeść pomarańczę niż wypić szklankę soku z kartonu (fot. Pixabay)
Zjedzenie pomarańczy i wypicie szklanki soku pomarańczowego to zupełnie różne rzeczy ze zdrowotnego punktu widzenia, także ze względu na stan zębów - wskazują eksperci z Australii.

Po wypiciu soku pomarańczowego organizm znacznie szybciej przyswaja zawarty w nim cukier niż cukier z całego owocu, gdyż pomarańcza w całości zawiera więcej błonnika, który ten proces spowalnia.  W związku z tym, decyzją Australian and New Zealand Ministerial Forum on Food Regulation na opakowaniach soku zamiast pięciu (wysoka ocena) będą umieszczane tylko dwie gwiazdki. Taki system oznakowań produktów spożywczych (Healt Star Rating) ma pomóc konsumentom w dokonywaniu zdrowych wyborów wśród różnego typu mniej lub bardziej przetworzonych produktów. Zmiana odzwierciedla decyzję ekspertów, aby skupić się na ilości cukru podczas klasyfikowania żywności i napojów. To efekt gorącej dyskusji jaka przetoczyła się między ekspertami  Australijskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (ADA) i  dietetyków.  

Do tej pory 100-proc. soki owocowe otrzymywały zawsze pięć gwiazdek, tyle co butelkowana woda. Obecna krytyka może sprawić, że napoje te będą dostawać 2,5-3,5 gwiazdki, najniżej w tym systemie oceniana jest Coca-Cola - 0,5 gwiazdki.

Za zmianami jest prezydent Australijskiego Stowarzyszenia Dentystów prof. Matthew Hopcraft, który podkreśla, że soki owocowe przyczyniają się do plagi próchnicy wśród dzieci - w Australii co trzecie dziecko w wieku 2-5 lat ma próchnicę i 60 proc. dzieci w wieku 12-14 lat.

Dzieci nie piją ani napojów energetycznych, ani innego typu słodkich napojów, rodzice podają im soki owocowe. Tymczasem szklanka soku zawiera do 4 łyżeczek cukru, tylko nieznacznie mniej cukru jest w nektrach owocowych, mówi prof. Hopcraft.

W gruncie rzeczy zalecenia dietetyczne wskazują na jedzenie całych owoców i nie rekomendują zastępowania ich sokami owocowymi. Sok owocowy  należy pić tylko sporadycznie, ponieważ jest kwaśny i może zwiększać ryzyko próchnicy zębów. Gotowy produkt zawiera również mniej błonnika i innych zdrowych składników odżywczych niż cały owoc. Zatem nie należy dawać się zwieść reklamom producentów soków, które głoszą że stanowią one "wygodne" zamienniki owoców. 

W efekcie wprowadzonych zmian australijskie zalecenia dietetyczne ostrzegają, aby nie przekraczać więcej niż pół szklanki soku dziennie. To ważne, gdy weźmie się pod uwagę, że dieta prawie połowy ludzi zawiera zbyt dużo cukru.

Więcej: ada.org.au

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica dzieci   cukier  

POLECAMY W SERWISACH