PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

RTG zębów do oceny wieku uchodźców

Autor: nieck • Źródło: New Scientist/infoDENT24.pl
03-08-2022, 16:01
RTG zębów do oceny wieku uchodźców Szacowanie wieku na podstawie wieku zębów mało miarodajne Fot. Shutterstock
Zdjęcie rtg zębów zostanie, poza trzema innymi metodami, oficjalnie przyjęte do  oceny  wieku osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii. Naukowcy krytykują to podejście do problemu, gdyż w gruncie rzeczy nie ma precyzyjnego sposobu na określenie, ile ktoś ma lat, informuje tygodnik New Scientist.
  • W ostatnich latach bezprecedensowa liczba osób, także małoletnich bez opiekunów, ucieka ze swoich krajów w poszukiwaniu azylu.
  • Takie dzieci ( bez rodziców i dokumentów) powinny być umieszczone w odpowiednim dla ich wieku ośrodku, i w tym celu próbuje się ustalić ich wiek.
  • Wykorzystywanie do tego celu  stomatologiczne zdjęcia rtg,  budzi duże kontrowersje

Zęby podstawą oceny wieku. To niemiarodajna metoda

Wiek szacowny na podstawie uzębienia nie jest wiarygodnym wskaźnikiem wieku biologicznego. Ale na przykład Stany Zjednoczone nadal wykorzystują zdjęcia rentgenowskie zębów do oceny wieku osób ubiegających się o azyl. Wielka Brytania stosowała do tego celu także inne  metody, na przykład zdjęcia RTG przedramienia.

W październiku 2021 r. w tym kraju  podjęto decyzję o zaprzestaniu wykorzystywania pantomogramów, gdyż Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne sprzeciwiało się tej praktyce.

Nieetyczna i niedokładna metoda. Będzie oficjalnie przyjęta do oceny wieku uchodźców?

Jak informuje tygodnik New Scientist mający się wkrótce ukazać raport Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który prawdopodobnie zaleci jednak użycie zdjęć rentgenowskich zębów do oszacowania wieku osób ubiegających się o azyl.

By rozwiązać problem młodocianych uchodźców powstał w grudniu 2021 r. Komitet Doradczy ds. Oszacowania Wieku.  W jego skład weszło dziewięciu niezależnych członków. Jego zadaniem było opracowanie naukowych zaleceń i związanych z nimi wskazówek etycznych na temat rozwiązania problemu uchodźców. New Scientist podaję, że wykorzystywanie pantomogramów do oceny wieku, uznawane przez ekspertów z dziedziny stomatologii  nie tylko za nieetyczne, ale także mało dokładne, zostanie oficjalnie przyjęte.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pantomogram   RTG w gabinecie dentystycznym  

POLECAMY W SERWISACH