• Siedliskiem patogennych bakterii jest nie tylko powierzchnia zębów, ale także język. Dlatego należy go także czyścić
  • Pokarmy zawierające rafinowane cukry, takie jak napoje gazowane, ciasteczka i słodycze, mogą być szkodliwe dla zębów i dziąseł, nie trzeba jednak za wszelką cenę całkowicie unikać cukru
  • Spożywanie diety pełnowartościowej z dużą ilością błonnika i składników odżywczych będzie bardziej korzystne na dłuższą metę niż całkowite unikanie cukru
  • Guma do żucia jest uznanym sposobem na zapobieganie próchnicy zębów

Szczotkowanie języka. Jak to robić

Dla większości to oczywiste, jak ważne jest szczotkowanie zębów. Jednam mało kto wie,  powinno się myć również  język. Na języku znajduje się wiele rodzajów bakterii, które mogą przenosić się na zęby i dziąsła. Niektóre z nich mogą być szkodliwe nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale także dla ogólnego stanu zdrowia.

Niemycie języka podnosi ryzyko halitozy, infekcji drożdżakowych oraz chorób przyzębia. 

Jak więc umyć język? Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów na szczoteczkę i delikatnie szczotkować język tam i z powrotem szczoteczką do zębów.  Są też specjalnie to tego celu przeznaczone skrobaczki do języka, które mogą być bardzo skuteczne w usuwaniu cząstek i bakterii z powierzchni języka.

Minimum cukru w diecie. Dozwolone jednak niektóre słodkie potrawy

Tak jak nie wszystkie szczoteczki do zębów są równe dobre, tak nie wszystkie cukry są sobie równe pod względem szkodliwości dla zdrowia jamy ustnej. Eliminując wszystkie rodzaje cukru, można wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Niektóre rodzaje naturalnego cukru znajdują się w żywności, która może rzeczywiście wpłynąć na zdrowie jamy ustnej.

Na przykład owoce, takie jak jabłka i gruszki, mają wysoką zawartość cukru, jednak błonnik stymuluje dziąsła i powoduje wydzielanie śliny, co może sprzyjać zdrowiu jamy ustnej. Inne pożądane z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej owoce, to  te o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, na przykład jagody i cytrusy. Przeciwutleniacze intensyfikują procesy regeneracji komórek, zmniejszają stan zapalny i wzmacniają układ odpornościowy.

Spożywanie diety pełnowartościowej z dużą ilością błonnika i składników odżywczych będzie bardziej korzystne na dłuższą metę niż całkowite unikanie cukru.

Witaminy i minerały

Witaminy są niezbędne nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia. Badania pokazują, że prawidłowe odżywianie i odpowiedni poziom niektórych witamin może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia jamy ustnej.

Niektóre witaminy, takie jak witamina C, witamina B i witamina D mogą zapobiegać chorobom dziąseł, utracie zębów i zapaleniu jamy ustnej. Ponadto  ważne minerały dla zdrowia jamy ustnej to wapń, bez którego nie można mieć  "mocnych" zębów oraz cynk,  pomagający zwalczać bakterie.

Tak więc spożywanie odpowiednich składników odżywczych jest jednym z najlepszych sposobów na zdrowe zęby i dziąsła. Jeśli nie udaje się zapewnić ich  odpowiednich  ilości w diecie, można posiłkować się suplementami. Warto o tym porozmawiać z dentystą.

Guma do żucia

Żucie gumy pomaga poprawić  stan zdrowia jamy ustnej.  Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) wręcz zaleca gumę do żucia jako część  rutynowej pielęgnacji jamy ustnej.

Guma do żucia  zwiększa wydzielanie śliny, co w efekcie:

  • wzmacnia szkliwo,
  • wypłukuje bakterie
  • zapobiega próchnicy.

Guma do żucia nie powinna jednak zastępować regularnego szczotkowania i nitkowania.