PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rekord Guinnessa w dewastowaniu zębów

Autor: nieck • Źródło: en
10-03-2021, 13:50
Rekord Guinnessa w dewastowaniu zębów Nic nie wiadomo o stanie zębów mistrza świata w otwieraniu puszek zębami (fot. Instagram)
Kanadyjski zawodnik walk w formule MMA pobił rekord Guinnessa w otwieraniu puszek zębami. Twierdzi, że robi od 16. roku życia. A co na to jego dentysta?

Kanadyjczyk Chucky Mady otworzył 24 puszki z napojami w 60 sekund, ustanawiając tym samym Rekord Guinnessa. Guinness World Records potwierdził specjalnym certyfikatem, że rekord został pobity przez 32-letniego karatekę i zawodnika walk MMA. Mady przyznał, że ma w otwieraniu puszek zębami długie doświadczenie, gdyż robi to od 16-tego roku życia, ale do tej pory bawił się tak tylko na przyjęciach. Dopóki w jakimś programie TV nie zobaczył Ryana Stocka, który w jedną minutę otworzył zębami  11 puszek.

Twierdzi, że wystarczy uważać, by nie poranić sobie ust brzegami aluminiowej puszki, cała sztuka w mocnych zębach. A te, jak twierdzi, są bardzo mocne, a w dodatku ma dentystę w rodzinie!

Niestety Chucky Mady należy do większości ludzi, którzy wykorzystują zęby nie do tego, do czego są one przeznaczone. Najczęściej w ten sposób zdrowie zębów narażają młodzi dorośli, aż 85 proc. w wieku 18 - 35 lat, natomiast osoby od 35 - 54 lat już mniej bo 70 proc. zaś po 55 roku życia "tylko" co druga osoba pomaga sobie zębami w różnych czynnościach. To akurat nie dziwi, bo żeby sobie pomagać zębami trzeba je mieć.

Sondaż prowadzony przez Oral Health Foundation oraz firmę Philips pokazuje, w czym pacjenci najczęściej pomagają sobie zębami:
- przedzieranie taśmy klejącej (41 proc.)
- skracanie paznokci (26 proc.)
- przenoszenie przedmiotów (22 proc.)
- zdejmowanie metek z ubrań (20 proc.)
- gryzienie długopisów i ołówków (16 proc.) 
- otwieranie butelek (9 proc.)
- otwieranie i zamykanie zamków błyskawicznych (4 proc.).

Oczywiście wszystkie czynności  od otwierania butelek po przeżuwanie przedmiotów mogą albo uszkodzić zęby, albo prace stomatologiczne użytkowane przez tę osobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby  

POLECAMY W SERWISACH