PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Regeneracja zębów dzięki aligatorom? Długa droga do sukcesu

14-06-2013, 00:01
Regeneracja zębów dzięki aligatorom? Długa droga do sukcesu (fot. sxc.hu)
Regeneracja zębów dzięki aligatorom? Długa droga do sukcesu (fot. sxc.hu)
Kilka tygodni temu informowaliśmy, że naukowcy z University of Southern Kalifornia odkryli mechanizmy pozwalające amerykańskim aligatorom na wymianę wszystkich 80 zębów aż 50 razy w ciągu całego życia. Teraz pracują nad odtworzeniem tego procesu u ludzi. Co na to dentyści?

- Komórki macierzyste potrafią przekształcać się w dowolny rodzaj komórek budujących organizm, w tym w odontoblasty komórki tworzące zęby   tłumaczy dr Agnieszka Laskus, implantolog, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej, jeden z fundatorów Fundacji Dr Laskus.

. To nadzieja dla tych, których dotknęła utrata zęba.

Pierwsze, uwieńczone sukcesem, prace z wykorzystaniem tych niezwykłych biologicznych struktur do odbudowy zębów wykonali w 2007 r. Japończycy (odtworzyli normalnych rozmiarów i kształtów ząb u myszy). Potem pojawiły się badania nad pozyskiwaniem tych komórek z zębów mądrości i zębów mlecznych (badania amerykańskich pediatrów). Pracowano także nad genem odpowiedzialnym za budowę szkliwa bez tendencji do próchnicy (naukowcy z Zurichu).

Niezwykłe zęby aligatorów

Aligatory są idealnym modelem do budowy protez dla ssaków. Naukowcy odkryli, że każdy ząb aligatora jest zbudowany z trzech warstwowo ułożonych kompleksów komórek. Najważniejsza z nich jest blaszka zębna, w której występuje bardzo duża ilość komórek macierzystych. Dzięki temu, wymiana zębów u aligatora może odbywać się płynnie i regularnie.

- Chcemy zidentyfikować komórki macierzyste, które mogą być wykorzystywane jako źródło do odnowy zębów u dorosłych ludzi. Jednak, aby to osiągnąć, musimy zrozumieć jak to jest możliwe, że aligator może wymienić pełen zestaw zębów aż 50 razy w ciągu całego swojego życia - mówi Cheng-Ming Chuong, patolog z University of Southern California.

W dalszych badaniach naukowcy chcą dowiedzieć się, czy komórki macierzyste występujące w blaszkach zębowych aligatorów, można by z powodzeniem użyć u ludzi.

Nadzieja w komórkach macierzystych

Pozyskiwanie ludzkich komórek macierzystych było do tej pory dość trudne, bo obwarowane wieloma przepisami prawnymi i normami etycznymi (komórki z krwi pępowinowej z zębów ludzkich).

- Dlatego odkrycie możliwości pozyskiwania ich od aligatorów może upraszczać sprawę. Nic nie jest niemożliwe, ale długa droga i dużo badań przed naukowcami, żeby ocenić czy komórki macierzyste aligatorów mogą mieć zastosowanie u ludzi uważa dr Agnieszka Laskus. - Gdyby to się udało, byłoby to przełomowe wydarzenie w historii stomatologii. Dzięki swojej zdolności do przekształcania się w odontoblasty (komórki budujące zęby), komórki macierzyste mogą się bowiem okazać jednym z istotnych fundamentów stomatologii przyszłości. Można je wykorzystywać nie tylko do hodowania zębów, ale także, co bardzo ważne, do ulepszania współczesnych metod implantologii wyjaśnia dr Agnieszka Laskus.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   regeneracja zębów  

POLECAMY W SERWISACH