PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PTS zaprasza na mszę świętą

ws
09-02-2016, 11:13
PTS zaprasza na mszę świętą Bazylika Mariacka w Krakowie (źródło: Wikipedia)
9 lutego 2016 r. w dniu św. Apolonii, patronki lekarzy stomatologów, o godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej w Krakowie zostanie odprawiona msza święta w intencji lekarzy dentystów i ich rodzin.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego informuje o zaplanowanej na 9 lutego mszy świętej, która zostanie odprawiona w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Męczeństwo św. Apolonii zobrazowano na obrazie usytuowanym w Kościele Mariackim, w bocznym ołtarzu prawej nawy. Jest to obraz barokowy, prawdopodobnie pędzla Łukasza Orłowskiego, na którym do przywiązanej do słupa dziewczyny zbliża się kat z kowalskimi cęgami, aby wyrywać jej zęby i łamać szczęki. Nie brak i aniołków – jak to w baroku – zwiastujących niebo, które się otwiera przed świętą męczennicą.

Ołtarz i obraz pochodzą z epoki baroku, ale sama almaria, a zatem kult świętej w tym miejscu, są znacznie starsze i sięgają średniowiecza. Nie dziwnego, ból zębów, jakkolwiek nie grożący zejściem śmiertelnym, był dokuczliwy w każdym wieku i w każdej epoce.

W ten sposób na portalu PTS prof. dr hab. Zdzisław Gajda opisuje obraz św. Apolonii. O jej śmierci pisze zaś tak:

Różni byli święci od ludzkich chorób i dolegliwości, ale „od zębów bolenia” była zawsze tylko jedna i ta sama – św. Apolonia. Wiemy o niej z listu Dionizego Aleksandryjskiego (ok. 256). Pisze on o prześladowaniach chrześcijan w Egipcie za cesarza Decjusza, wśród których znalazła się kobieta imieniem Apolonia. Oddajmy głos Skardze:
„Apolonię dziewicę Onego czasu zacną i dziwną, a już w leciech podeszłą pojmali i bijąc srodze w twarz jej, wszystkie jej zęby wybili i nanieciwszy ogień na przedmieściu, grozili jej, jeśliby tak jako oni bluźnić jawnie nie chciała, iż ją spalić mieli”.
Apolonia korzystając z nieuwagi oprawców sama w ogień skoczyła. Przedstawiano ją zazwyczaj z palmą symbolizującą męczeństwo i z kleszczami, w których trzyma ząb. Historycy na tej podstawie odtwarzali rodzaj kleszczy, jakie w danej epoce służyły cyrulikom do wyrywania zębów. W rzeczywistości wybito jej zęby w sposób nader brutalny, czyli przez uderzenie kamieniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   kultura   św. Apolonia   patronka dentystów  

POLECAMY W SERWISACH