PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Antoni Cieszyński uhonorowany w Oleśnicy

Autor: miro • Źródło: ms
06-06-2017, 08:08
Prof. Antoni Cieszyński uhonorowany w Oleśnicy prof. Antonii Cieszyński (źródło: Wikipedia)
135 lat temu w Oleśnicy urodził się prof. Antoni Cieszyński - współtwórca światowej i pionier stomatologii polskiej, patriota i społecznik. Z tej okazji w mieście odbyły się uroczystości upamiętniające postać dentysty.

Uczestniczyli w nich przedstawiciele zarządu powiatu starosta Wojciech Kociński oraz wicestarosta Piotr Karasek.

Obecna była także najbliższa rodzina prof. Antoniego Cieszyńskiego, przedstawiciele środowisk medycznych i osoby skupione wokół Towarzystw Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, a także Przyjaciół Oleśnicy i Polskim Towarzystwie Historii Medycyny.

W zamku otwarto wystawę "Cieszyński", którą przygotowano na podstawie zbiorów Krzysztofa Dziedzica. Wysłuchano wykładu dr. hab. Barbary Bruziewicz - Miklaszewskiej na temat osiągnięć i życia Antoniego Cieszyńskiego,

Obchody zakończyły się w Rynku. Tam pod tablicą upamiętniającą oleśnickiego naukowca i stomatologa złożono kwiaty.

Antoni Cieszyński urodził się 31 maja 1882 r. w Oleśnicy, zamordowany został przez Niemców z 3 na 4 lipca 1941 roku we Lwowie. Twórca stomatologii polskiej i jeden z jej światowych pionierów, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, kawaler Krzyża Obrony Lwowa i Medalu Niepodległości, przewodniczący Komitetu Narodowego Międzynarodowego Związku Dentystycznego, autor 375 prac ze wszystkich dziedzin stomatologii.

Naukowiec w 1907 r. ogłosił regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonywanie zdjęć, na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. W tym samym roku opracował pierwszy na świecie atlas radiologii stomatologicznej.

W 1926 r. wydał podręcznik radiologii stomatologicznej. Jego obszerne przedwojenne opracowanie zatytułowane „O reformie studiów stomatologicznych” zostało w pełni wykorzystane po II wojnie światowej na polskich uczelniach medycznych i wprowadziło polską stomatologię do światowej czołówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Antoni Cieszyński  

POLECAMY W SERWISACH