PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Powszechny strach przed dentystą

Autor: nieck • Źródło: en
25-02-2021, 14:44
Powszechny strach przed dentystą Początków dentofobii należy doszukiwać się w dzieciństwie (fot. Pixabay)
Co piąty mieszkaniec Szwecji cierpi z powodu lęku przed wizytą u dentysty, mimo że stomatolodzy starają się walczyć z dentofobią - nadal utrzymuje się ona na wysokim poziomie.

Ogólnokrajowe badanie, przeprowadzone przez University of Gothenburg, objęło 3,5 tys. losowo wybranych dorosłych osób. Niestety aż 19 proc. pacjentów zgłaszało jakąś formę niepokoju, lęku lub wręcz fobii. 4,7 proc. uznawało, że ich strach jest bardzo silny, 4,5 proc, przyznało się do umiarkowanego lęku, zaś 9,8 proc. - do nieznacznego. Pozostali badani wskazywali na całkowity brak obaw przed wizytą u lekarza dentysty. To dobry wynik, bowiem w analogicznym badaniu przeprowadzonym w Szwecji w latach 60., zupełnie nie bało się leczenia stomatologicznego tylko 38,5 proc. pacjentów.

W opinii dr  Lisy  Svensson, z Department of Behavioral and Community Dentistry, Institute of Odontology at Sahlgrenska Academy kluczowe znaczenie w walce z dentofobią ma opieka profilaktyczna nad dziećmi i nastolatkami. W gruncie rzeczy od tych kontaktów z pracownikami gabinetów dentystycznych zależy wykształcenie dobrych nawyków higienicznych, poprawa zdrowia jamy ustnej oraz obniżenie ryzyka intensywnego leczenia stomatologicznego we wczesnym wieku. Lepsza komunikacja oraz bezpośrednia relacja między dentystą a pacjentem także grają bardzo ważną rolę.

Jednak lęk przed dentystą jest nadal na tyle powszechny, że stanowi problem w opiece zdrowotnej. Dr Svensson zrobiła pracę doktorską na temat właśnie dentofobii.  Spośród badanych przez nią pacjentów z dentofobią aż 85 proc. stwierdziło, że na ich codzienne życie wpływają problemy z jamą ustną lub zębami, a 78 proc. zgłaszało intensywny ból zębów.

Osoby o najwyższym poziomie lęku przed stomatologiem często mają negatywne doświadczenia związane z opieką dentystyczną. Poczucie bezbronności może być również spowodowane wcześniejszym traumatycznym doświadczeniem, na przykład doznanie urazu twarzy podczas napadu lub wykorzystywania seksualnego - powiedziała badaczka.

Niestety, w grupie pacjentów z dentofobią występuje wysoki stopień chorób współistniejących. Ponadto osoby z silnym lękiem przed leczeniem stomatologicznych są często podatne na zaburzenia lękowe, depresję i innego typu fobie.

Wśród uczestników badania, brak kontroli był najczęstszą przyczyną dentofobii - podkreślała dr Svensson. - To dla dentysty jest stosunkowo łatwe do kontrolowania, twierdzi badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH