• Istnieje związek między erozją zębów, a regularną aktywnością fizyczną i spożywaniem napojów przeznaczonych dla sportowców.
  • Osoby aktywne fizycznie, które często piją duże ilości napojów izotonicznych lub energetycznych, mają ponad 2,5 krotnie większe ryzyko erozji zębów.
  • Prawie połowa osób, uprawiających sport, doświadczyła erozji zębów i co znamienne - ponad połowa częściej spożywała napoje sportowe niż ludzie mniej aktywni fizycznie.

Czy dieta osób uprawiających jogging niszczy zęby? Tak, o ile zawiera duże ilości napojów energetycznych. To stwierdzenie ma solidne naukowe podstawy - nowe wyniki badań ujawniają, że osoby aktywne fizycznie mają znacznie większe ryzyko erozji zębów. To niestety nieodwracalne uszkodzenie zębów.

Wrogiem szkliwa napoje sportowe

Okazuje się, że częste spożywanie napojów energetycznych prowadzi do 2,5 wyższego ryzyka wystąpienia erozji zębów. Jak się przed nią uchronić nie rezygnując z intensywnego uprawiania sportu,  radzi  brytyjski periodontolog, specjalista w zakresie zdrowia jamy ustnej prof. Ian Needleman, z UCL Eastman Dental Institute w Londynie.

Cenne wskazówki jak zmniejszyć do minimum szkodliwy wpływ "energetyków"

Biegaj i nie popijaj
Popijanie napojów energetycznych podczas biegania jest wygodne, ale nie zawsze jest konieczne. Podczas gdy bieganie na długim dystansie rzeczywiście wymaga uzupełniania traconego płynu, to już biegi trwające mniej niż godzinę prawdopodobnie nie. A jeśli już pijemy napój energetyczny, to warto mieć przy sobie też drugą butelkę z czystą wodą i na koniec zawsze należy pić wodę, radzi prof. Needleman. 
Ograniczanie  ekspozycji zębów na napój energetyczny
Dla zdrowia zębów znaczenie ma nie tylko ile razy sportowiec pije energetyk, ale też jak długo trzyma go w ustach. Lepiej zatem wypić dwa trzy duże łyki, niż przez długi czas sączyć napój małymi łyczkami.
Wizyta u dentysty na liście priorytetów
Wizyty kontrolne u dentysty należy odbywać dwa razy w roku. Przy tym ważne, by poinformować go, że używamy napojów dla sportowców. Wtedy lekarz zwróci szczególnie uwagę, czy nie ma śladów erozji. Wizyta u dentysty powinna być traktowana jak wizyta u fizjoterapeuty, z tym że jej celem będzie dobro nie mięśni i stawów, ale zębów.
Pasta do zębów z fluorem to konieczność
Wskazane jest stosowanie past do zębów z podwyższoną zawartością fluoru, we właściwym doborze produktu może pomóc lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna. Szczególnie jeśli proces erozji szkliwa już się rozpoczął staranny dobór środków do higieny jamy ustnej jest istotny.
Energetyk zastąp mlekiem
Rozważ zamianę napojów sportowych na mleko. Mleko jest nie tylko bezpieczne, bo nie uszkadza zębów, a wręcz je nawet chroni, podkreśla brytyjski ekspert.