• Zjedzenie porcji prażonej kukurydzy może się skończyć wizytą u dentysty, bo jest to przekąska dość ryzykowna dla zębów.
  • Do dentystów zgłaszają się pacjenci, którym podczas jedzenia popcornu pękł ząb, uszkodziła się plomba, a nawet obluzował implant zębowy.

Problemy ze zdrowiem jamy ustnej, które może powodować popcorn są liczne, a ich świadomość wśród miłośników prażonej kukurydzy niska.

Co zatem może się stać podczas chrupania popcornu

- Pęknięcie zęba 
Gryzienie twardych pokarmów, może spowodować pęknięcie zęba, ostrzega American Association of Endodontists. Taki ząb będzie dokuczał podcza gryzienia i żucia pokarmów, picia gorących lub zimnych napojów. Nawet jeśli taki ząb nie będzie bolał, to nadal powinien się nim zająć dentysta. Pęknięty ząb, w przeciwieństwie do pękniętej kości, sam się nie zrośnie.

- Uszkodzenie implantu zębowego
Osoby, które mają wszczepione implanty zębowe powinny pamiętać, że jedzenie dużych ilości popcornu może doprowadzić do utraty implantu, ten wniosek płynie z pracy opublikowanej w Journal of Oral Implantology. Częste gryzienie twardszych części ziaren kukurydzianych oznacza duży nacisk na sztuczny ząb, z czasem "zakotwiczenie" takiego metalowego wkrętu może się poluzować i implant wypadnie lub się złamie.  

- Ropnie 
Pojawianie się ropni to także prawdopodobne ryzyko  związanym z podjadaniem popcornu. Pod wpływem łuski kukurydzianej, która utkwiła pod linią dziąseł, może się rozwinąć stan zapalny. Jeśli obcy obiekt pozostanie na swoim miejscu, dochodzi do gromadzenia się ropy w tkance dziąsła.

Po porcji popcornu

Jak widać prażona kukurydza, choć tak smaczna, nie jest dobra dla zębów. Dobrze jest po zjedzeniu porcji tej przekąski  wyszczotkować zęby i nie zapomnieć o użyciu nici dentystycznej. Nić jest skuteczniejsza w usuwaniu resztek z przestrzeni międzyzębowych niż szczoteczka. Należy unikać stosowania wykałaczek i innych ostrych przedmiotów w celu pozbycia się twardych pozostałości przekąski, gdyż mogą one uszkadzać dziąsła.

Warto też pamiętać o zdrowszej alternatywie - a taką są bez wątpienia warzywa i owoce.