PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polka, dentystka leczy na Maderze

Autor: miro • Źródło: ms
06-03-2022, 07:09
Polka, dentystka leczy na Maderze Dentystka Marta Bik-Tavares źróło: Instagram
Marta Bik-Tavares jest dentystką. Po skończeniu UM w Łodzi i odbyciu stażu wyjechała na Madrę, a tam pracuje jako stomatolog. Czy był to dobry wybór?
  • Dentystka Marta Bik-Tavares ceni sobie organizację pracy w lecznicy stomatologicznej na Maderze.
  • Myli się ktoś, kto sądzi, że dentysta na Maderze zarabia znacznie więcej niż w Polsce.
  • Dentyści, mieszkający w różnych częściach świata, pytani o przyczyny emigracji, w zasadzie nie wymieniają powodów ekonomicznych.

Dentystka z Polski na Maderze 

Marta Bik-Tavares zatrudniona jest w gabinecie stomatologicznym w Canico, nieopodal głównego miasta Madery Funchal. Ma grupę pacjentów, którzy jej zaufali. Jednak nie było to łatwe zadanie. Mieszkańcy wyspy, jeśli chodzi o leczenie, nie przywykli bezgranicznie ufać obcokrajowcom. Tym bardziej, że dentystka z Polski nie mogła się poszczycić nienagannym portugalskim.

- Pierwsze doświadczenia zawodowe były okupione stresem, gdyż nie zawsze mogłam zrozumieć z jakim problemem przychodzi pacjent - mówi Polka na Maderze w programie TVN Style Jestem z Polski.

Marta Bik-Tavares ceni sobie organizację pracy w lecznicy stomatologicznej. Zanim pacjent trafi na fotel dentystyczny, wykwalifikowany pracownik prowadzi z nim wywiad. Ten kto poddaje się leczeniu już wie wstępnie jaka procedura mogłaby być w jego przypadku wdrożona i ile leczenie miałoby kosztować. To znacznie upraszcza realizowanie świadczenia.

Polka zachwycona jest życiem na Maderze. Wiele ciepła przynosi jej rodzina: ukochany mąż - oficer portugalskiego wojska  i dwójka dzieci przedszkolaków. To właśnie miłość, która kryje się za każdym spojrzeniem Marty i jej męża wyznacza rytm życia zakochanej pary. Polka na Maderze jest szczęśliwa, bo jest jedną czwartą szczęśliwej rodziny. A praca? Ta jest ważna, przynosi Marcie satysfakcję. Dentystka spełnia się w tym co robi. Jest bardzo aktywna na Instagramie. Wykorzystuje ten kanał także do przekazywania użytecznych informacji dotyczących profilaktyki zdrowia jamy ustnej.

Zarobki dentystów w Portugalii

Myli się ktoś, kto sądzi, że dentysta na Maderze zarabia znacznie więcej niż w Polsce.

Marta Bik-Tavares przyznaje, że gdyby ten sam czas poświęciła na pracę w Polsce, pewnie byłaby na zupełnie innym poziomie umiejętności zawodowych; możliwości finansowych pewnie też. Podkreśla, że musiało upłynąć bardzo dużo czasu zanim "przebiła się" przez mentalną barierę Portugalczyków.

Jednak nie dziwi się młodym lekarzom, którzy rozważają wyjazd z kraju. Teoretycznie praca dla lekarzy jest wszędzie, w Polsce też jest jej dużo – pojawia się tylko pytanie, w imię czego mam pracować tu, a nie gdzie indziej. Wtedy pojawiają się różne argumenty.

Przyczyny wyjazdu dentystów za granicę

- Zrobiłam mały eksperyment i zapytałam moich znajomych lekarzy, mieszkających w różnych częściach świata, o przyczyny emigracji. Nikt nie podał argumentu „bo chcę zarabiać więcej” - mówiła dentystka w 2020 r. Bankierowi.pl.

Przyznaje, że emigracja bardzo ją rozwinęła – także zawodowo. Dała szansę na obcowanie z zupełnie innym społeczeństwem, systemem pracy, postrzeganiem relacji lekarz - pacjent, w ogóle - innym stosunkiem do ochrony zdrowia.

Marta Bik-Tavares docenia portugalską organizację czasu pracy. Codziennie ma godzinę, na którą nie zapisuje się pacjentów, żeby spokojnie odpocząć i zjeść obiad, uważa tę zagwarantowaną przerwę za bezcenną, bo to czas wolny, który pozytywnie wpływa na jakość życia.

Docenia wielokulturowość pacjentów. Wydawałoby się, że mieszkając na małej wyspie na środku Atlantyku, będzie leczyć same maderskie zęby, a tymczasem miała już pacjentów z Indii, Nepalu, Ameryki, Australii i z wielu państw Europy. 

Ta różnorodność jest ciekawa także w wymiarze czysto zawodowym. Podczas studiów uczyła się o anatomicznych różnicach z książek, a teraz ma szansę osobiście się o nich przekonać. Wbrew pozorom nie wszyscy mamy jednakowe zęby - różnią się twardością, kolorem, a nawet długością korzeni.

Pracując na Maderze Marta Bik-Tavares  odkryła też, że można inaczej rozwiązywać różne problemy diagnostyczne i terapeutyczne, niż tak, jak została nauczona w Polsce. I co nie mniej ważne - w Portugalii mimo wszystko bardziej ufa się lekarzom. Nie ma poczucia, że pacjent czyha  na jej błąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH