• Lęk przed leczeniem zębów najprawdopodobniej sięga czasów, w których do dentysty chodziło się tylko po to, by wyrwać ząb
  • Ekstremalny strach przed dentystą — dentofobia — może powodować, że ludzie unikają wizyty u stomatologa, nawet gdy odczuwają ból
  • Istnieją sposoby na przezwyciężenie lęku przed dentystą, konsekwentnie stosowane mogą sprawić, że wizyta w gabinecie dentystycznym, jeśli nie do końca przyjemna, będzie znośna 

Pomoże szczerość. Powiedz dentyście o swoich obawach

Każdy dentysta woli, by go uprzedzić od razu, co do obaw i lęków. Rozmowa z pacjentem na ten temat pozwoli mu odpowiednio postępować w trakcie zabiegu.  Na przykład jedni ludzie chcą dokładnie wiedzieć, co w danym momencie lekarz robi, bo to pomaga im zachować poczucie kontroli nad sytuacją. Inni wprost przeciwnie, wolą nie wiedzieć co się dzieje w ich jamie ustnej.

Podstawowym celem dentysty, poza wyleczeniem problemu, z którym pacjent przychodzi, jest zapewnienie dobrych doświadczeń z wizyty. W przypadku niektórych pacjentów, wymaga to więcej czasu poświęconego na zabieg niż rutynowo wobec osoby, która nie ma żadnych obaw, przekraczając próg gabinetu.  

Dowiedz się. Zadawaj pytania

Przede wszystkim warto dużo wiedzieć na temat roli, jaką ma zdrowie jamy ustnej i wpływie na zdrowie całego organizmu. Wiedza na temat skutków zaniedbań "zwykłej" higienizacji jamy ustnej (którą należy przeprowadzać dwa razy do roku) pomaga się przełamać, nie tylko do leczenia próchnicy, ale też do wizyt u higienistki stomatologicznej.

Skoncentruj się na czymś innym

Podczas zabiegu można przez słuchawki słuchać ulubionej muzyki. Dentysta zwykle nie ma nic przeciwko temu, a w ten prosty sposób udaje się nie odbierać wszystkich dźwięków związanych z czynnościami lekarza. Już same te odgłosy wywołują u niektórych napady lęku.

Przyprowadź przyjaciela 

Obecność bliskiej osoby, przyjaciela lub partnera, pomaga i lęk jest mniejszy. Jeśli trzeba, można też rozważyć przyjęcie leków, które osłabią niepokój przed wizytą u dentysty. Niektóre gabinety oferują zestresowanym pacjentom  sedację wziewną podtlenkiem azotu. To wyjątkowo bezpieczna i skuteczna metoda walki z lękiem. 

Oddychanie przeponą. Zmniejsza strach. Pomaga nawet dzieciom

Zastosuj prostą technikę, która skutecznie uspokaja, czyli oddychanie przeponowe (inaczej brzuszne). Najlepiej zacząć w ten sposób oddychać jeszcze przed zabiegiem. Dzięki zmniejszeniu częstotliwości oddychania, zwiększa się ilość gazów we krwi poprzez zaciskanie przepony. Wdech i wydech stają się pogłębione, a strach przed dentystą słabnie. 

W razie potrzeby zmień gabinet

Nie w każdym gabinecie personel będzie w równym stopniu chciał pomóc niespokojnemu, zestresowanemu pacjentowi. Jeśli rozmowa na temat lęku przed wizytą, nie odnosi oczekiwanego skutku i pacjent nie ma poczucia, że lekarz dentysta  odpowiednio angażuje się z pokonanie jego psychicznego problemu, lepiej znaleźć innego stomatologa.