PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podróż jako terapia

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
10-07-2022, 18:30
Podróż jako terapia Podróż może być elementem terapii demencji Fot. Shutterstock
Podróże mogą być jedną z form terapii demencji. Naukowcy przedstawiają argumenty: turystyka i związane z nią wrażenia, mają równie korzystny wpływ jak muzyka czy sztuka na osoby z pogarszającą się  sprawnością umysłową.
  • Podróż do nowego miejsca działa jak kompleksowa terapia demencji. Wszechstronnie stymuluje mózg
  • Turystyka może mieć konkretny wymiar zdrowotny, podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia
  • podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, zmianami ustalonego rytmu dnia, dużą ilością czasu spędzanego na zewnątrz, to cenne bodźce mobilizujące starsze osoby

Podróż do nowego miejsca. Stymuluje mózg

Interdyscyplinarny artykuł opracowali naukowcy z Edith Cowan University (ECU). Proponują zmienić sposób, w jaki postrzegamy turystykę - nie tylko jako doświadczenie rekreacyjne, ale również jako branżę, która może zapewnić rzeczywiste korzyści zdrowotne - podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia.

- Eksperci medyczni mogą zalecić metody leczenia demencji takie jak muzykoterapia, ćwiczenia, stymulacja poznawcza, terapia reminiscencyjna, stymulacja sensoryczna i adaptacja do posiłków i środowiska pacjenta - powiedział główny badacz, dr Jun Wen. - Wszystko to często można znaleźć na wakacjach.

Turystyka jako terapia. Zapewnia wszechstronne bodźce

Dr Wen kierował zespołem ekspertów w dziedzinie turystyki, zdrowia publicznego i marketingu badając w oparciu o przegląd literatury, w jaki sposób turystyka może przynieść korzyści osobom cierpiącym na demencję.

Na przykład przebywanie w nowym środowisku i pozyskiwanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną. - Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym samopoczuciem psychicznym, a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, taką jak więcej chodzenia - powiedział dr Wen. - Pory posiłków w wakacje są często inne: zazwyczaj są to spotkania z wieloma osobami, a posiłki w stylu rodzinnym mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją.

- Są też tak podstawowe czynniki jak świeże powietrze i słońce, które zwiększają poziom witaminy D i serotoniny. Wszystko, co składa się na holistyczne doświadczenie turystyczne - zaznaczył dr Wen. - Stwierdzono, że turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tak więc po COVID nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym - i to nie tylko dla zdrowych turystów, ale także dla grup szczególnie wrażliwych.

Dr Wen ma nadzieję, że nowa linia wspólnych badań może wyjaśnić, w jaki sposób turystyka może poprawić życie ludzi z różnymi schorzeniami. - Potrzeba będzie więcej badań empirycznych i dowodów, aby sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub depresja - powiedział. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   pacjent   alzheimer  

POLECAMY W SERWISACH