Pocałunek. Dobry czy zły dla zębów dziecka

- Naukowcy mają nadal bardzo dużo do odkrycia w temacie mikrobiomu jamy ustnej. Jak te drobnoustroje oddziałują między sobą i jamą ustną człowieka wiadomo niewiele
- Całując niemowlę lub małe dziecko dorosły przekazuje mu własne bakterie w ślinie
- Co naukowiec odpowie na pytanie, o drogę rozprzestrzeniania próchnicy zębów?
Lista Top 100 karier zawodowych. Medycy mają najlepiej
Co jest w pocałunku? Więcej niż myślisz
Jesteśmy świadomi społecznych i romantycznych oddziaływań pocałunku. Fizyczna intymność i dotyk były i są ważne zarówno z perspektywy społecznej, jak i zdrowotnej. Wymiana śliny między ludźmi podczas pocałunków lub dzielenia się jedzeniem sygnalizuje intymność między krewnymi i romantycznymi partnerami.
Naukowcy powiedzą także, że ślina zawiera cząsteczki chemiczne, które przyczyniają się do przekazywania informacji między ludźmi. Taką substancją będzie na przykład kortyzol, którego poziom w ślinie wzrasta wraz ze stresem. Badania na zwierzętach sugerują, że ślina dostarcza ważnych wskazówek podczas wyboru partnera seksualnego.
Uważa się, że romantyczne pocałunki odgrywają rolę w ocenie "jakości" partnera.
Praca dla dentysty za 70 tys. funtów miesięcznie
Całus dla niemowlaka. Czy tylko porcja próchnicowych bakterii
Przełomem w rozumieniu próchnicy były badania przeprowadzone w 1960 roku na chomikach. Okazało się, że gryzoniom mającym sterylną jamę ustną, czyli pozbawioną normalnej mikroflory, nie psuły się zęby, mimo że ich dieta była bogata w węglowodany. Natomiast gdy zakażono je ludzkimi paciorkowcami powodującymi próchnicę, to po pewnym okresie, w którym były pojone wodą z cukrem, rozwinęła się u nich próchnica zębów. Po raz pierwszy w historii udowodniono, że próchnica zębów jest chorobą zakaźną, pisze dr Tim Wright z University of North Carolina w Journal of the American Dental Association.
Od tego czasu na badania mające wspomóc profilaktykę i leczenie próchnicy, wydano miliony dolarów. Rozważano różne podejścia, próbowano opracować szczepionkę przeciwko próchnicy i podejmowano próby zapobiegania wertykalnej transmisji Streptococcus mutans.
Opracowano zalecenia dotyczące zdrowia jamy ustnej, aby zapobiec przenoszeniu mikroflory jamy ustnej między dorosłymi a niemowlętami. Zaczęto edukować rodziców, by nie dzielili się jedzeniem z malutkimi dziećmi i nie całowali ich w usta.
Noworodki przejmują większość swojej mikroflory od matek i opiekunów, w tym także mikrobiotę jamy ustnej. W miarę rozwoju ich kontaktów społecznych i środowiskowych pojawiają się nowe ekspozycje i zmiany w składzie mikrobiomu jamy ustnej. Badania nad tym mikroświatem nadal trwają.
- Nasza wiedza o ludzkim mikrobiomie, sposobie jego przenoszenia i tworzenia się oraz wielu złożonych interakcjach i relacjach między ludźmi a naszymi współistniejącymi mikroorganizmami jest nadal niewielka, wręcz szczątkowa – napisał dr Wright.
Czy dzielenie się jedzeniem i całowanie niemowląt jest dla nich bezpieczne?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Patogeny i choroby mogą się rozprzestrzeniać w wyniku bliskiego kontaktu fizycznego i wymiany płynów ustrojowych, w tym przypadku śliny. Należy chronić noworodki, których układ odpornościowy jest jeszcze nie w pełni wykształcony, ponieważ infekcje mogą być dla niech bardzo groźne. Przez ślinę może się przenosić, na przykład mononukleoza. Zatem dziecko może się zarazić tą chorobą przez pocałunek, ale też gdy dorosły dzieli się z dzieckiem jedzeniem lub używa tych samych sztućców podczas posiłku.
Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że dzielenie się jedzeniem i przyborami kuchennymi przenosi bakterie powodujące próchnicę. W gruncie rzeczy próchnica jest związana z dietą bogatą w węglowodany podlegające fermentacji oraz dysbiozą (zaburzeniem równowagi biologicznej) jamy ustnej. Do rozprzestrzenienia się próchnicy zębów nie wystarczy transmisja określonych drobnoustrojów, jak w przypadku innych chorób zakaźnych.
Co zatem wiadomo na pewno?
Rodzice całując swoje dzieci z pewnością budują z nimi trwałą i intensywną relację, wysyłają bardzo ważne psychospołeczne komunikaty o uczuciach i więzi.
- Wiemy, że cukier i słodycze (rafinowane węglowodany) wiążą się z rozwojem próchnicy zębów, więc pewnie zamiast dawać dzieciom cukierki, lepiej je pocałować. Bo to pocałunek zapewnia zdrowszy i szczęśliwszy związek, podsumowuje dr Wright.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Wyższe wyceny dla techników dentystycznych i protetyków. Jest apel do Ministerstwa Zdrowia
bizDENT -
Medicover przejmuje sieć znanych klinik stomatologicznych
bizDENT -
Zdrowotne skutki urlopu. Ryzyko zgonu mniejsze o 20 proc.
lifeDENT -
Studenci medycyny. Pomoc Ukraińcom zamiast praktycznej nauki zawodu. Będą wytyczne
eduDENT -
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Jak i kiedy dbać o zęby dziecka. Nawet przed jego narodzinami. Rady dentystki
techDENT -
Zdrowie ogólne wpływa na siłę, z jaką gryziemy pokarm
techDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT
-
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT -
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie