PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Po co wysyłać wyrwaną ósemkę w kosmos?

Autor: nieck • Źródło: en
30-11-2021, 10:28
Po co wysyłać wyrwaną ósemkę w kosmos? Wyrwany ząb został wystrzelony w kosmos jako część artystycznej instalacji (fot. Shutterstock)
Nie wiadomo, ile usuniętych zębów mądrości wyruszyło w kosmos, a następnie wróciło na Ziemię.

Obecnie istnieją firmy, które za opłatą przechowują wyrwane zęby mądrości. Taki depozyt ma być zabezpieczeniem na przyszłość, gdyż ósemka może stać się źródłem komórek macierzystych, które posłużą do terapii poważnych chorób.

W tekście Ruszają banki ósemek na komórki macierzyste informowaliśmy o takich laboratoriach działających w Stanach Zjednoczonych.

Magazynowanie ósemek do śmierci za ...6 tys. dolarów

A oto jak wygląda przykładowa oferta i koszty laboratoriów prowadzących bank komórek macierzystych pozyskanych z trzecich zębów trzonowych.

National Dental Pulp Laboratory - przechowywanie i spreparowanie materiału - 599 dolarów, dodatkowy rok  przechowywania 99 dolarów, 20 lat przechowywania 2, 4 tys. dolarów.

Tooth Bank - przechowywanie przez rok i spreparowanie komórek macierzystych 599 dolarów, kolejny rok - 115 dolarów, magazynowanie przez 20 lat 1, 5 tys. dolarów.

Store-a-Tooth - przechowywanie i spreparowanie materiału kosztuje tu 850 dolarów, za kolejny rok przechowywania - 150 dolarów, magazynowanie przez 20 lat 1, 8 tys. dolarów, przez 50 lat 4 tys. dolarów, przechowywanie do śmierci klienta 6 tys. dolarów. Proponowane są także opcje magazynowania przez 3, 5 i 10 lat.

Artystyczny wymiar zęba mądrości w kosmosie

Już przechowywanie przez kilkadziesiąt lat zębów mądrości może wydawać się pomysłem nieco futurystycznym, a z pewnością jest nim wysyłanie ich  w przestrzeń kosmiczną. Przy czym nie jest znany koszt realizacji tego oryginalnego projektu. 

Ząb, o którym wiadomo, że opuścił Ziemię w statku kosmicznym należy do Xin Liu, kuratorki sztuki w MIT Media Lab Space Exploration Initiative. Jako absolwentka politechniki ze stopniem inżyniera, twierdzi, że technologia jest jej językiem ojczystym i rzemiosłem w praktyce artystycznej.

Oryginalne przedsięwzięcie odnotował dziennik Los Angeles Times informując, że Xin Liu umieściła swój ząb w statku prywatnej firmy lotniczej Blue Origin (tej samej z którą Jeff Bezos, założyciel Amazona, odbył swój komercyjny lot w kosmos). 

Ząb mądrości Xin Liu jest częścią rzeźbiarskiej instalacji zatytułowanej „Living Distance Payload".

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ósemki   ząb mądrości  

POLECAMY W SERWISACH