PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pijawki na chore dziąsła? Coraz silniejszy trend

Autor: nieck • Źródło: en
15-06-2022, 18:14
Pijawki na chore dziąsła? Coraz silniejszy trend Pijawki z dobrymi skutkami stosowane są w stomatologii. Fot. Shutterstock
Pijawki lekarskie, choć trudno powiedzieć, że robią karierę w stomatologii, jednak zabiegi z ich zastosowaniem dają pewne korzyści. Według niektórych dobrze sprawdzają się w leczeniu chorób przyzębia i po zabiegach chirurgicznych powodujących ból i opuchliznę.
  • Pijawki lekarskie stosowane są przez stomatologów od ponad dwustu lat
  • Ślina pijawek zawiera ponad 160 związków, z których  tylko 40 proc. zostało przebadanych pod kątem wykorzystania w medycynie
  • Pijawki lekarskie bywają stosowane w leczeniu stanów wiążących się z opuchlizną twarzy, chorób przyzębia, stanów zapalnych dziąseł 

Pijawka lekarska w gabinecie dentysty

Pierwszy opisany przypadek hirudoterapii w stomatologii miał miejsce w 1817 r. w Stanach Zjednoczonych. Thomas Bell zastosował pijawki do leczenia przetoki ustno-zatokowej. Sześć pasożytów przystawił do spuchniętego miejsca na twarzy. W 1839 r. były wykorzystane do drenażu ropnia okołozębowego. Z takiej metody skorzystał wtedy dr Chapin Harris, który przykładał pijawki do dziąsła umieszczając je w rurce.

Odnotowano też próbę z 1854 r. leczenia bardzo zaawansowanej próchnicy górnego siekacza za pomocą pijawki przystawionej do dziąsła. Stosowano też pijawki do łagodzenia dolegliwości spowodowanych ząbkowaniem u małych dzieci.

Pijawki lekarskie pomagały też w leczeniu poważnych przypadków  makroglosji (nieprawidłowo duży język). Zgłaszano przypadki zastosowania pijawki w leczeniu krwiaka podjęzykowego i masywnego krwiaka języka.

Pijawka skuteczna na opuchnięte i krwawiące dziąsła

 I co ważne czasami wykorzystywane są do terapii  chorób dziąseł. Pijawki  szczególnie przez pierwsze kilkanaście minut, wprowadzają do krwi człowieka ok. 160 różnych (z czego tylko 60 jest zbadanych) substancji. Antykoagulanty zawarte w ich ślinie zwiększają przepływ krwi w tkankach dziąseł, dzięki temu szybciej są eliminowane zbędne produkty przemiany materii. Działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Składniki antybakteryjne w ślinie pijawek ograniczają rozwój bakterii. W efekcie przywracają równowagę mikrobiologiczną w  kieszonkach zębowych i z czasem doprowadzają do spłycenia chorobowo zmienionych miejsc wokół zębów i zmniejszają rozchwianie zębów.

Bywają też stosowane po różnego typu zabiegach chirurgicznych czy implantoprotetycznych, którym towarzyszą obrzęk i ból.

Zatem korzyści niemało, tylko trzeba się przełamać, ale też znaleźć gabinet,  w którym lekarz stosuje zabiegi leczenia pijawkami.  A  o taki trudno ponieważ zabiegi z wykorzystaniem tych zwierząt należą do medycyny alternatywnej. Nie znajdziemy ich na liście usług realizowanych przez dentystów, którzy poruszają się w kanonie evidence-based medicine.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   choroby przyzębia   leczenie bólu  

POLECAMY W SERWISACH