PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pij mleko! Będziesz...miał zdrowe zęby

29-07-2013, 00:01
Pij mleko! Będziesz miał zdrowe zęby (fot. Fotolia)
Pij mleko! Będziesz miał zdrowe zęby (fot. Fotolia)
Gdyby nie fakt, że o zbawiennych skutkach spożywania produktów mlecznych i nabiału dla zdrowia zębów informują sami stomatolodzy, wzięlibyśmy to za próbę wpłynięcia na konsumentów sera i mleka.

Jakiś czas temu pisaliśmy o badaniu naukowców z Academy of General Dentistry, które udowadniało, że żółty ser zapobiega próchnicy zębów oraz zapaleniu dziąseł. Ich zdaniem staje się tak dlatego, że ser neutralizuje kwasy osadu nazębnego i podnosi pH płytki nazębnej. Poza tym żucie stymuluje wytwarzanie śliny, która zabezpiecza przed obniżeniem pH. Dodatkowo żółty ser zawiera fosforany, które wzmacniają szkliwo poddawane niekorzystnemu działaniu kwasów.

W sukurs naukowcom z AGD idą specjaliści z Zakładu Stomatologii Dziecięcej na Uniwersytecie Illinois (Department of Pediatric Dentistry at the University of Illinois). Są przekonani, że cuda dla zdrowia jamy ustnej może zdziałać szklanka mleka, szczególnie jeżeli spożywana jest po śniadaniu. Logicznym jest, że argumentacja tezy jest podobna do tej z "casusu serowego". Mleko obniża ilość kwasów w płytce nazębnej nawet o 50 procent.

Istotnym wskaźnikiem znów okazały się: poziom kwasów osadu nazębnego i pH. W badaniu zmierzono jego poziom po spożyciu przez grupę 20 osób miski płatków zbożowych zalanych odpowiednio: mlekiem, sokiem owocowym i wodą. Najniższy poziom kwasów osadu nazębnego zanotowano u osób, którzy płatki zjedli z mlekiem. Te same osoby miały najwyższe pH - 6,48 (pijący wodę - 6,02, sok jabłkowy 5,83).

Teraz pozostaje tylko do "idealnego" śniadania, składającego się z sera i mleka, przekonać maluchy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   Academy of General Dentistry  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek
    Puls HR House Market Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Archiconnect