Dentysta Mervyn Druian był głównym bohaterem telewizyjnego programu Extreme Makeovers. Pełnił również rolę, rzec by można, nadwornego stomatologa gwiazd oceniających uczestników brytyjskiego X Factor. Jego pięć zasad przechowywania i użytkowania szczoteczek do zębów u niejednej osoby wzbudzi zasępienie.

Spłukujesz wodę w toalecie - patrz gdzie jest twoja szczoteczka
O ile szczoteczka do zębów znajduje się nieopodal muszli klozetowej, bacz szczególnie, aby ją chronić przed kropelkami rozpryskującej się wody, na których są miliony groźnych dla zdrowia człowieka bakterii.

infoDENT24.pl pisał o tym w materiale: WC zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej

Skończyłeś mycie zębów – wyszczotkuj szczoteczkę
Po umyciu zębów należy pod bieżącą wodą dokładnie wyczyścić włosie, usuwając z powierzchni pozostałości po paście do zębów.

Główką do góry
Zawsze trzymaj szczoteczkę do zębów włosiem do góry i to w miejscu, w którym jest swobodny przepływ powietrza. Unikaj pomieszczeń kiepsko wentylowanych, a do takich niestety należą, z reguły małe, pozbawione okien łazienki.

Wymieniaj szczoteczkę regularnie
Pamiętaj o konieczności wymiany szczoteczki do zębów nie rzadziej niż po trzech miesiącach użytkowania. Zrób to natychmiast, gdy masz objawy grypy. Choroba może się rozwijać także dlatego, że bakterie namnażają się na twojej szczoteczce, którą użytkujesz pomimo infekcji. Idealne byłyby w tym okresie szczoteczki jednorazowe.

Nie dziel się szczoteczką z innymi
Broń dostępu do twojej szczoteczki jak wolności. Pożyczanie sprzętu służącego do higieny osobistej nie jest dowodem miłości, lecz głupoty.