• Wizyta adaptacyjna u dentysty sprawia, że dziecko wie wcześniej czego może się spodziewać w trakcie leczenia
  • Pomocne przed wizytą adaptacyjną może być zapoznanie się z dźwiękami, które słyszy się w gabinecie stomatologicznym
  • Wizyty adaptacyjne z atrakcjami dla dzieci 4 czerwca w warszawskiej klinice Villa Nova Dental Clinic
  • Premiera książeczki „Zajączek u dentysty” autorstwa Pauliny Kosiniak-Kamysz

Dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z Zajączkiem, bohaterem książki „Zajączek u dentysty” Wydawnictwa Kinderkulka, które poprowadzi ilustratorka Gabriela Cichowska.

Podczas wizyty w klinice każdy mały pacjent otrzyma prezenty, które będą przypominały o dbaniu o higienę jamy ustnej. Rodzice dowiedzą się, jak zapobiegać próchnicy i co robić, aby dziecko nie bało się dentysty. Będzie to świetny start do regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego.

Atrakcje te zaplanowano na 4 czerwca (sobota) w godzinach 13:00 – 15:00 w Villa Nova Dental Clinic, ul. Przyczółkowa 219, w Warszawie

Paulina Kosiniak-Kamysz, autorka książeczki „Zajączek u dentysty” 

W pierwszej kolejności mama – trzyletniej Zosi oraz półtorarocznej Różyczki. W drugiej – lekarz dentysta. Jest ortodontką w dwóch warszawskich klinikach. Od lat jest też wolontariuszką w Fundacji Wiewiórki Julii, która zapewnia opiekę stomatologiczną chorym i wykluczonym dzieciom. Wraz z Fundacją kilka razy do roku latała do Armenii, by leczyć niepełnosprawne dzieci z domu dziecka. Opiekowała się też podopiecznymi Kliniki Budzik powołanej przez Fundację Ewy Błaszczyk “A kogo?”.

Pasjonuje się sportami ekstremalnymi. Skakała na spadochronie, latała awionetką, szybowcem i na paralotni. Pilotowała śmigłowiec. Trenowała szermierkę. Śmieje się, że teraz nie zwalnia tempa biegając cały dzień za swoimi córeczkami.

Pomysł na książkę „Zajączek u dentysty” 

Pomysł projektu dla dzieci Paulina Kosiniak-Kamysz, dentystka, miała w głowie już od czasu studiów. Zawsze uwielbiała pracować z dziećmi, a najbardziej ze wszystkich wizyt kochała te pierwsze wizyty – adaptacyjne – podczas których przenosiła dzieci w zaczarowany świat zębów. Odbywała z nimi zdrową przygodę, bo jak każdy dentysta wie, że to najważniejsza wizyta w życiu małego pacjenta, która procentuje na całe jego życie.

Szukając odpowiedniej pozycji, która wprowadziłaby dzieci w zaczarowany świat gabinetu stomatologicznego przed pierwszą wizytą, nie znalazła nic, co usatysfakcjonowałoby ją jako lekarza dentystę oraz jako estetę.

A prawdziwym bodźcem do kontaktu z Wydawnictwem Kinderkulka była wizyta z córką w Centrum Zdrowia Dziecka, która uświadomiła jej, że na każdą taką wizytę do lekarza mały pacjent powinien przyjść przygotowany wcześniej przez swoich rodziców. Jest to niezmiernie ważne w budowaniu zaufania u pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych.

„Zajączek u dentysty” to rozpoczęcie przygody z lekarzem dentystą oraz gabinetem już w domu, w którym każde dziecko czuje się najbezpieczniej na świecie. Książka jest przygotowaniem pacjenta do wizyty na zasadzie zabawy. Bo jeśli do gabinetu dentystycznego zaprosi nas słodki Zajączek, to będzie to najlepsze rozpoczęcie zdrowej przygody, które zaprocentuje na całe życie.

Ta książka jest propozycją nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Pomoże wprowadzić ich pociechy na właściwe tory zdrowego uśmiechu. Zdrowe zęby to przecież zdrowy mały człowiek i szczęśliwe dziecko.

Gabriela Cichowska – ilustratorka książki „Zajączek u dentysty” 

Życiową pasją Gabrieli Cichowskiej urodzonej w Rzeszowie jest twórczość plastyczna. Artystka uprawia rysunek, malarstwo i grafikę, a wiele z jej plastycznych kompozycji powstaje na potrzeby książek dla dzieci. Absolwentka ASP im. Jana Matejki w Krakowie, a obecnie pedagog w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, mimo młodego wieku otrzymała już kilkanaście nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W twórczości nawiązuje do tradycji polskiej szkoły ilustracji książkowej spod znaku mistrza Józefa Wilkonia. Młody adresat traktowany jest przez Gabrielę jak uważny, obdarzony wyobraźnią, wrażliwy i inteligentny partner.

Zbiera pluszowe misie w każdej postaci – nawet te biedniutkie, pobrudzone lub rozprute, zniszczone zębem czasu. Kiedy tylko może, naprawia je, czyści i zszywa, przywraca życiu.

Pierwsza wizyta u dentysty, kiedy?

Na pierwszą wizytę u dentysty - wizytę adaptacyjną - warto wybrać się z dzieckiem jak najwcześniej. Najlepiej, gdy dziecko ma około 6 miesięcy lub pojawią się pierwsze ząbki (maluch siedzi wtedy na fotelu na kolanach rodzica). Jej celem jest kontrola jamy ustnej, ocena procesu ząbkowania i edukacja rodziców w zakresie zabiegów higienicznych, a także zaleceń dietetycznych.

Kolejne wizyty, oprócz kontroli jamy ustnej, mają na celu przede wszystkim kształtowanie pozytywnego nastawienia dziecka do otoczenia gabinetu, personelu i zabiegów stomatologicznych.  

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

 Poprzez wytłumaczenie, jak taka wizyta może wyglądać. Z pomocą może przyjść właśnie książka “Zajączek u dentysty”. Dziecko towarzyszy Zajączkowi podczas całego dnia, w którym wyznaczona została pierwsza wizyta. Pomaga Zajączkowi umyć zęby, odwiedza gabinet, zapoznaje się z narzędziami, których używa dentystka oraz urządzeniami w gabinecie. Razem z Zajączkiem odbywa też podróż w górę i w dół na fotelu dentystycznym, zapala lampę i nalewa wody do wypłukania ust przed badaniem. Dziecko pomaga też dentystce w trakcie przeglądu.

Wszystkie te aktywności sprawiają, że dziecko wie, jak może wyglądać wizyta u dentysty i czego może się po niej spodziewać. Celem jest zbudowanie zaufania do dentysty, które zaprocentuje na całe życie.

Pomocne przed wizytą adaptacyjną może być też zapoznanie się z dźwiękami, które dziecko może usłyszeć w gabinecie. Znajomość tych, czasem dziwnych, odgłosów sprawi, że nie będą one zaskoczeniem podczas wizyty. Dlatego zapraszamy do odsłuchania dźwięków nagranych w prawdziwym gabinecie dentystycznym wraz z krótką nazwą urządzeń, które te dźwięki wydają.