PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenci wyręczają dentystów. Sposoby „zrób to sam” coraz popularniejsze

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
02-08-2022, 08:05
Pacjenci wyręczają dentystów. Sposoby „zrób to sam” coraz popularniejsze Protezy zębowe zaczynają drukować nie tylko profesjonaliści Fot. AdobeStock
Klejenie ułamanych zębów, konstruowanie aparatów ortodontycznych, wybielanie zębów, a nawet produkcja protez – takie domowe sposoby rozwiązywania problemów stomatologicznych biją rekordy oglądalności na mediach społecznościowych. Dentyści ostrzegają przed takimi praktykami.
  • Coraz więcej pacjentów, nie mogąc dostać się do dentysty (głównie ze względu na brak pieniędzy) stosuje chałupnicze metody naprawiania zębów
  • W mediach społecznościowych miliony wyświetleń mają porady np. jak poradzić sobie z bólem zęba bez pomocy dentysty. Są też wskazówki dotyczące realizowania bardziej zaawansowanych technik "stomatologicznych"
  • Do najniebezpieczniejszych porad należą te, które instruują jak zrobić sobie protezę zębową, czy w jaki sposób wyprostować sobie zęby.       

W Tik Toku jest coraz więcej krótkich prezentacji, których autorzy dzielą się z internautami wiedzą na temat radzenia sobie z problemami stomatologicznymi bez fachowej pomocy dentysty. Oglądalność tego typu prezentacji liczona jest w milionach odsłon. Ruch w sieci napędza autorów kontrowersyjnych pomysłów do coraz większej kreatywności.

Klejenie ułamanych zębów na kropelkę

Sztandarowym przykładem ludzkiej zaradności i bezmyślności, przy okazji - jest instruktaż klejenia ułamanych zębów za pomocy tzw. kropelek. Dentyści alarmują, że coraz częściej przydarza im się pacjent z przyklejoną wargą do w ten sposób preparowanego zęba.

Skuteczność klejenia zębów na super glue jest niemal zerowa, a nawet jeśli się uda tego dokonać, to zawsze estetyczny efekt jest gorszy niż kiepski, nie wspominając o wyjątkowo niskiej trwałości takiego rozwiązania.

Zestawy ratunkowe typu "mały stomatolog"

Ostrzeżenia dentystów mogą brzmieć jednak niewiarygodnie skoro jeden z nich Cyril Berrebi stworzył zestaw pozwalający m.in. na sklejenie mostu, korony, czy złagodzenie bólu zęba bez interwencji stomatologa. 

Dentysta z Grenoble pracował nad swoim zestawem Dentapass od 10 lat. Wynalazca zapewnia, że dzięki zestawowi „zrób to sam” każdy może złagodzić ból zęba lub przykleić most bądź koronę. Wszystko w domowym zaciszu, bez ingerencji specjalisty.

Z tego zestawu można awaryjnie skorzystać podczas oczekiwania na wizytę u dentysty – zastrzega jednak chirurg. Twierdzi on, że wpadł na ten pomysł, gdy uzmysłowił sobie notoryczny brak dentystów i trudności, z jakimi borykają się pacjenci, aby umówić wizytę w nagłych przypadkach.

Dentysta uważa, że zestaw ratunkowy może rozwiązać (oczywiście doraźnie) 80 proc. problemów dentystycznych. - Użytkownik musi polegać tylko na dostarczonych instrukcjach, ale 90 proc. ludzi jest w stanie to zrobić  – mówi 40-letni wynalazca.

 "Aparaty ortodontyczne" na gumkę recepturkę 

Nie mniej popularne są „aparaty ortodontyczne” wykonane z gumek recepturek. Co na to dentyści? Ostrzegają, że te szokujące porady mogą się skończyć katastrofalnie dla zgryzu.

Zaradni internauci tłumaczą, że wystarczy gumka do włosów, spinacze do papieru, nić dentystyczna, kolczyki, klej błyskawiczny lub gumki recepturki, aby krok po kroku stworzyć własny aparat ortodontyczny. Co więcej, autorzy instruktaży zachęcają do tego kolejne osoby.

Dentyści przestrzegają rodziców, że tego typu praktyki to prosta droga do nieodwracalnych uszkodzeń w jamie ustnej. Szacuje się, że problem krzywego zgryzu dotyczy ok. 70 proc. nastolatków, stąd łatwo wyobrazić sobie skalę niebezpieczeństwa u tych, którzy tego typu pomysły uznają za dobre rozwiązanie.

Skala prawdopodobnych problemów jest znaczna:

  • naruszenie szkliwa zębowego,
  • kaleczenie dziąseł,
  • recesja dziąseł,
  • infekcje dziąseł,
  • resorpcja korzeni zębów..

- Gumki recepturki założone na jedynki po to, by zamknąć przerwę między nimi, ślizgają się, mogą przedostać się pod tkankę dziąseł, uszkodzić kość i ostatecznie doprowadzić do utraty przednich zębów. Co więcej, ruch zębów w leczeniu ortodontycznym musi być precyzyjny. Jeśli taki nie jest, zęby mogą być przemieszczane zbyt szybko,  zbyt mocno, w niewłaściwym kierunku, ponieważ nie mamy kontroli nad siłami nacisku. Skutek może być odwrotny – zamiast wyrównać zęby, pokrzywimy je jeszcze bardziej – mówi lek. stom. Robert Białach, ortodonta ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Wybielanie zębów domowymi sposobami 

 Jeśli chodzi o domowe sposoby rozwiązywania stomatologicznych problemów - to w sieci królują materiały traktujące o „niezawodnych” metodach wybielania zębów. Wybór materiałów służących temu celowi jest wprost nieograniczony. Część z nich zawiera materiały ścierne, które są tak twarde jak szkło.

Twórcy domowych sposobów często polecają np. sok z cytryny - substancję wyjątkowo kwaśną, która może szybko zniszczyć szkliwo.

Protezy zębowe dla majsterkowiczów

Okazuje się, że duża liczba użytkowników sieci szuka sposobów domowego wytworzenia protez zębowych. W czasach gdy drukarki 3D nie są już dramatycznie drogie - zaprojektowanie i wyprodukowanie niby protez nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania w domowym zaciszu. Proteza opracowana bez znajomości rzeczy, zrobiona byle jak i z byle czego - to szczególnie groźne zjawisko dla zdrowia "zaradnych" osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   wybielanie zębów   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH