- Osoby z nadwagą oraz otyłe są bardziej narażone na choroby przyzębia w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała - podkreśliła Jeanie Suvan, koordynatorka badań.

Badaniem objęto 286 pacjentów w wieku 25-66 lat, których podzielono na dwie grupy (badaną i kontrolną). W każdej z nich większość stanowiły kobiety rasy: kaukaskiej i azjatyckiej. 55,2 proc. uczestników badania z grupy kontrolnej jest palaczami, w grupie kontrolnej papierosy pali regularnie 67,5 proc. Wśród wszystkich byli również ex-palacze - 25,9 proc. w grupie badanej, 18,9 proc. w grupie kontrolnej.

Większość pacjentów z grupy kontrolnej zostało sklasyfikowanych jak osoby z niedowagą lub wagą prawidłową (67,1 proc.). W przypadku grupy kontrolnej takich osób było 43,4 proc. 36,4 proc. miało nadwagę a 20,3 proc. określono jako otyłe. Średni wskaźnik masy ciała (BMI) dla grupy kontrolnej wyniósł 24,24, a dla grupy badanej - 26,52.

Naukowcy określili stan przyzębia każdego pacjenta. Zebrano dane dotyczące: braków zębowych, głębokości kieszonek, recesji, krwawienia czy poziomu płytek.

Jak się okazało, przedstawiciele grupy badanej mieli mniej zębów niż ci z grupy kontrolnej (27,90 versus 28,51). Uzyskali także niższą punktację w zakresie poziomu płytki nazębnej (45,49 versus 52,36). Naukowcy odkryli, że pacjenci „badani" mieli wyższe wskaźniki dotyczące krwawienia i głębokości kieszonek niż osoby z grupy kontrolnej.

Za pomocą specjalnego ilorazu oszacowano, że osoby z nadwagą oraz otyłe są bardziej narażone na choroby przyzębia w porównaniu do osób z prawidłową budowa ciała, niezależnie od poziomu płytki nazębnej oraz innych wspólnych czynników ryzyka.

Przypomnijmy, że związków pomiędzy otyłością a chorobami przyzębia doszukują się także dentyści zrzeszeni w Academy of General Dentistry.

Naukowcy podejrzewają związek między otyłością a chorobami dziąseł, ponieważ organizmy osób otyłych niestrudzenie wytwarzają cytokiny białka wpływające na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej posiadające właściwości przeciwzapalne. Nadmiar tych białek może bezpośrednio wpłynąć na dziąsła i uszkodzić je lub zmniejszyć dopływ krwi do tkanek, prowadząc do rozwoju choroby.