PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Odnaleziona osoba ze zdjęcia sławnego fotografa, to dentystka

Autor: miro • Źródło: ms
05-05-2021, 09:31
Odnaleziona osoba ze zdjęcia sławnego fotografa, to dentystka Aneta Dienstag - Mroczkowska na zdjęciu sprzed 40 lat
Aneta Dienstag - Mroczkowska, stomatolog prowadząca gabinet przy ulicy Krzywej w Kłodzku, jest dziewczyną, którą 40 lat temu sfotografował słynny fotograf Chris Niedenthal.

Bohaterkę słynnego zdjęcia odnaleziono dzięki internetowemu poszukiwaniu, wszczętemu przez Muzeum Architektury we Wrocławiu.

To, że przyszła lekarka dentystka znalazła się na zdjęciu nie jest niczym szczególnym. Chodzi o to, że zdjęcie to wykonał światowej sławy fotograf Christopher Jan Niedenthal, brytyjski fotograf polskiego pochodzenia, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Członek rzeczywisty ZPAF. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986.

Zdjęcie zrobiono latem 1982 r. na wrocławskim Manhattanie przy Placu Grunwaldzkim. Wówczas to pewna maturzystka przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną. W mieszkaniu numer 12, na drugim piętrze budynku, mieszkała wraz z koleżanką. Kiedy wyszła na balkon, aby chwilę odpocząć - światowej sławy fotograf zrobił zdjęcie.

- Marzyłem o tym, żeby ktoś wreszcie wyszedł na jakiś balkon i się pokazał. I właśnie wyszła pani – relacjonował w rozmowie z Polsatem Chris Niedenthal.

Skąd to zamieszanie wokół bohaterki jednego ujęcia? Chodzi o dokument filmowy o wrocławskim Manhattanie, którego jednym z elementów miało być słynne zdjęcie sławnego fotografa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatolog   hobby  

POLECAMY W SERWISACH