PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niewyleczone zęby nie lubią nurkowania. Dlaczego?

Autor: nieck • Źródło: infoDENT24.pl
20-07-2022, 10:26
Niewyleczone zęby nie lubią nurkowania. Dlaczego? Problemy z zębami mogą pojawić się podczas wakacyjnego nurkowania Fot. Shutterstock
Z niewyleczonymi zębami, nieszczelnymi plombami można mieć duże problemy podczas nurkowania, a nawet podczas wysokogórskiej wędrówki.
  • Duże zmiany ciśnienia podczas nurkowania i pływania mogą powodować przykre dolegliwości
  • Ból zębów ale też silniejsze migreny, trzaski w stawie skroniowo - żuchwowym, to mogą być skutki rekreacyjnego nurkowania 
  • Woda basenowa niekorzystnie wpływa na szkliwo

Ból zębów podczas nurkowania

Gwałtowne zmiany ciśnienia pod wodą to szczególne wyzwanie dla zębów i szczęk. Dlatego podczas nurkowania i pływania mogą się pojawiać nieprzyjemne dolegliwości. Nie tylko wtedy, każda aktywność związana z gwałtownymi  zmianami ciśnienia (np. wspinaczka wysokogórska lub skoki ze spadochronem) może powodować ból zębów promieniujący na zatoki, skronie, całą głowę.

Problemy odczuwać będą głównie osoby z niewyleczonymi zębami, nieszczelnymi plombami, cierpiące na chorobę okluzyjną zębów. 

Pogłębić się mogą także  migrenowe bóle głowy, trzaski w stawie skroniowo - żuchwowym, przeskakiwanie żuchwy.

Basen nie sprzyja zębom

Na zęby muszą zwracać uwagę także odwiedzający baseny. Powodem jest chlor, który wpływać na szkliwo.

Chlor powszechnie używany do dezynfekcji wody basenowej, ma niskie pH w stosunku do pH jamy ustnej. Zatem z każdym niekontrolowanym łykiem tej  wody podrażniane jest szkliwo, przyspieszona jest jego  demineralizacja, co może prowadzić do erozji i nadwrażliwości zębów.

Zęby pływaka, ściemniałe

Intensywne korzystanie z basenu (minimum 6 godzin w tygodniu) może powodować przebarwienia szkliwa. Stąd powstał termin „zęby pływaka”, który oznacza zęby zniszczone i przebarwione. Ci, którzy często pływają w basenach, muszą starać się wybierać miejsca z ozonowaną wodą lub zamykać usta przy pływaniu.

Dzieci, które trenują pływanie, są sześciokrotnie bardziej narażone na przebarwienia zębów. Jasno dowodzą tego badania przeprowadzone przez University of Western Australia, w których wzięło udział blisko sto dzieci (w wieku od 5 do 17 lat) uprawiających pływanie. 

Dzieci wypełniały kwestionariusz, w którym były pytane o higienę jamy ustnej, częstotliwości pływania oraz różnego typu czynniki zewnętrzne, na przykład dietę.

Wykonano wewnątrzustne zdjęcia kłów i siekaczy, na ich podstawie określono stopień przebarwienia szkliwa. Okazuje się, że w  porównaniu z grupą kontrolną w tym samym wieku, przebarwienia zębów były prawie dwukrotnie większe (82,2 proc.) u pływaków niż u dzieci nieumiejących pływać ( 44 proc).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   staw s-ż   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH